Virusni imunolog Luka Čičin-Šain rekao je da će takozvani britanski soj koronavirusa sigurno uskoro doći u Hrvatsku, a Đikić da treba ubrzati postupak cijepljenja
'Britanski soj se širi brže od onog koji je već u Hrvatskoj'
Virusni imunolog Luka Čičin-Šain je rekao za HTV da se britanski soj širi brže od virusa koji je već u Hrvatskoj.
- On je problem jer je već pred vratima. U brojim europskim zemljama se širi tako da će sigurno u Hrvatsku doći uskoro, rekao je Čičin-Šain.
Dodao je kako ga više brinu brazilski i južnoafrički soj jer je za njih jasno da postoje naznake da ih imunološka memorija stečena prethodnom infekcijom teže prepoznaje.
- Njih treba pratiti kako bi vidjeli hoće li oni doista biti problem i inficirati ljude koji su već prethodno preboljeli virusnu infekciju, rekao je Čičin-Šain.
Naglasio je kako je sasvim sigurno da su nam šanse bolje ako smo cijepljeni, čak i ako virusi nisu sasvim identični.
- U ovom trenutku nitko ne zna u kojoj mjeri cjepiva štite. Na kraju krajeva, nitko ne zna hoće li se razviti novi virus protiv kojeg ta cjepiva neće štititi, rekao je Čičin-Šain, dodavši kako je dobra vijest da već znamo kako se razvijaju ta cjepiva te ih možemo modificirati.
Čičin-Šain rekao je i kako u osnovi nije protiv ruskog i kineskog cjepiva - "ako ona rade, zašto ne" - ali da je stvar u tome da je metoda kojom su bila razvijena i rezultati prilično netransparentni.
Čičin-Šain je rekao da u situaciji u kojoj je broj cjepiva oskudan trebamo razmišljati koje su osobe posebno pod rizikom i trebaju prve primiti cjepivo - osobe koje su starije i istovremeno imaju druge rizične faktore, poput šećerne bolesti i kardiovaskularnih problema - pa njima dati još veći prioritet kako bismo ih dodatno zaštitili i smanjili smrtnost.
Novi soj i cijepljenje je komentirao i Ivan Đikić za N1 televiziju.
Hrvatska treba uvesti sekvencioniranje sojeva. Mi ne znamo koje sve sojeve imamo, ali opasnost je velika. Ti se sojevi nisu pokazali otpornim na cjepiva koja imamo, ali trebamo povećati broj cijepljenja”, kazao je.
Znanstvenici su u rekordnom roku napravili cjepivo i imamo problem s proizvodnjom, dodao je.
“Ti su proizvodni pogoni trebali biti pripremljeni još na jesen, i svi su s pravom kritični prema farma-industriji. EU ima sredstva da ih prisili da se prestane s drugom proizvodnjom i da se usmjeri na proizvodnju cjepiva protiv koronavirusa.
Što nam period cijepljenja bude duži, unutar populacije mogu se stvarati novi sojevi virusa i dodatni gubici života”, rekao je Đikić.