LIVE Prebolio koronu pa teško obolio od južnoafričkog soja virusa | 24sata
Obavijesti

News

Komentari 129

Prebolio koronu pa teško obolio od južnoafričkog soja virusa

Prebolio koronu pa teško obolio od južnoafričkog soja virusa

Češki parlament je odbio prijedlog vlade premijera Andreja Babiša da se izvanredno stanje produži nakon 14. veljače, unatoč upozorenjima da bi se zdravstveni sustav mogao urušiti, proširi li se zaraza.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Live
Sortiranje događaja
22.22

Francuska: Prebolio koronu pa se opet zarazio južnoafričkim sojem

Francuski znanstvenici opisali su prvi slučaj teškog oblika zaraze južnoafričkim sojem koronavirusa kod pacijenta koji je prebolio covid-19, priopćile su u petak Pariške bolnice (AP-HP).

"Ovaj slučaj pokazuje da južnoafrički soj može uzrokovati težak oblik zaraze nakon prve, lakše infekcije" klasičnim koronavirusom, napisali su istraživači u svojoj studiji objavljenoj u srijedu u časopisu Clinical Infectious Diseases.

"Ovo je, po našim spoznajama, prvi opis reinfekcije južnoafričkim sojem koji uzrokuje akutni oblik covida-19, četiri mjeseca nakon prve, umjerene infekcije", dodaju.

Slučajevi ponovne zaraze britanskim, južnoafričkim i brazilskim sojem virusa već su dokumentirani u znanstvenoj literaturi, ali najčešće je druga infekcija slabija od prve.

Usto, ovi slučajevi reinfekcije u stvarnosti su nedvojbeno brojniji od onih koji su otkriveni i opisani u medicinskim časopisima.

Slučaj koji su opisali francuski stručnjaci je slučaj 58-godišnjeg pacijenta.

U rujnu 2020. taj je muškarac, koji je bolovao od astme, imao povišenu temperaturu i umjerene tegobe s disanjem. Zaraza virusom SARS-CoV-2 dijagnosticirana mu je pomoću PCR testa. Simptomi su za nekoliko dana nestali, a on je dvaput testiran u prosincu i rezultati su bili negativni.

U siječnju je ponovo primljen na hitni odjel bolnice Louis-Mourier (AP-HP) u Colombesu, blizu Pariza, zbog dišnih tegoba i povišene temperature. Njegov PCR test opet je bio pozitivan, a genomsko sekvenciranje pokazuje prisutnost mutacija karakterističnih za južnoafrički soj.

Nakon sedam dana pacijent razvija sindrom akutne respiratorne insuficijencije koja zahtijeva intubiranje i priključenje na respirator. U trenutku objavljivanja studije u medicinskom časopisu još je bio u kritičnom stanju.

Na početku hospitalizacije serološkim testiranjem kod njega je utvrđena prisutnost protutijela koja pokazuju da je prebolio infekciju. To navodi na zaključak da ga "imunitet stvoren nakon prve infekcije nije zaštitio od ponovne zaraze južnoafričkim sojem virusa", ističe AP-HP u priopćenju.

"Sekvenciranje virusa koji je uzrokovao prvu infekciju nije se provodilo", dodaje AP-HP.

"Ipak, pojavljivanje prve infekcije mjesec dana prije prvog opisa južnoafričkog soja i tri mjeseca prije njegova prvog slučaja u Francuskoj, otklanja mogućnost" da je druga infekcija tek ponavljanje (ponovno buđenje) prve, dodaje.

Godinu dana nakon početka pandemije postavljaju se pitanja o trajanju imuniteta na koronavirus, napose otkako su se ovih mjeseci pojavili sojevi za koje se pretpostavlja da su zarazniji.

Posebnu zabrinutost potiče južnoafrički soj: zbog posebnih genetskih značajki znanstvenici strahuju da bi mogao umanjiti djelotvornost cjepiva.

19.59

"Do viška dolazi jer se iz bočice može izvući više doza"

Cijepljenje preko reda izaziva žustre rasprave. Spominje se cijepljenje viškom cjepiva, kao i protokol o cijepljenju. Ana Budimir, koordinatorica za cijepljenje KBC-a Zagreb, u večerašnjem je HTV-ovom Dnevniku objasnila što zapravo znači višak cjepiva.

Što zapravo znači višak cjepiva? Budimir je navela da je u prvoj deklaraciji lijeka bilo navedeno pet doza, ali su poslije upućeni da se može izvući šest. 

- Mi smo iz nekih bočica uspjeli izvući i sedam doza - rekla je Budimir.

- Višak nastaje jedino na kraju samog dana u kojem je predviđeno cijepljenje, ako vam ostane ta jedna koju ne želite odbaciti. Onda zovete zdravstvene radnike, mi smo u početku, kako ja radim u Mikrobiologiji, zvali naše iz Mikrobiologije, pa su se oni jedan po jedan uspjeli cijepiti. U principu to nije slučaj svaki dan - istaknula je. 

Budimir je rekla da ne mogu biti sigurni hoće li izvući šest ili sedam doza.

- Računamo negdje na šest i pol -dodala je.

Ministar zdravstva Vili Beroš objavio je kako su sve zdravstvene ustanove u Hrvatskoj koje sudjeluju u cijepljenju protiv bolesti COVID-19 dobile od Ministarstva zdravstva putem Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo zadaću preispitati provode li se cijepljenja u cijeloj zemlji u skladu s utvrđenim kriterijima o prioritetima. Budimir je naglasila kako imaju sve dokumentirano, imaju zapisnik sa svakog cijepljenja, tko je bio prisutan...

Nije moguće da se netko cijepi preko veze?

- Ne bi trebalo biti moguće, odgovorila je Budimir, koja je otkrila i kako ju je nebrojeno puno ljudi zvalo zbog cijepljenja, ali da nikoga nije pustila preko reda.

- Pa ne, koliko sam svjesna, ne - rekla je Budimir. 

Rekla je i da, koliko zna, nitko od zdravstvenih djelatnika nije cijepio članove svoje obitelji.

Budimir je rekla i da su dosad uspjeli procijepiti 2130 svojih zaposlenika različitih profila.

Navela je da im interes za cijepljenje među zaposlenicima raste.

Budimir je rekla da su se cijepile i neke čistačice, iako one po definiciji spadaju u nezdravstveno osoblje. Međutim, istaknula je, u prvoj fazi cijepljenja je zamišljeno da se u zdravstvenim ustanovama cijepe zdravstveni radnici, a u domovima svi zaposlenici.

- Onda imate dvostruke kriterije - dodala je.

19.29

WHO: I dalje su sve pretpostavke moguće oko podrijetla korona virusa

Sve su pretpostavke i dalje moguće, rekao je glavni direktor WHO-a u petak, nakon jednomjesečne misije stručnjaka o podrijetlu pandemije u Kini, a američki list piše da su kineske vlasti odbile dati podatke o ranim slučajevima covida-19.

Čini se da su stručnjaci isključili mogućnost da je virus 'pobjegao' iz Instituta za viruse, kao što je tvrdila Trumpova administracija te su na tiskovnoj konferenciji u Wuhanu nakon završetka misije rekli su da je ta mogućnost "sasvim nevjerojatna", piše agencija France presse.

"Neki su se pitali je li se odustalo od nekih hipoteza (o podrijetlu pandemije) i mogu reći nakon razgovora s članovima tima da su sve pretpostavke još moguće", rekao je glavni direktor Tedros Adhanom Ghebreyesus na tiskovnoj konferenciji o pandemiji koju održava dvaput u tjednu.

"To je bila veoma važna znanstvena zadaća u veoma teškim okolnostima", istaknuo je Tedros.

Izrazio je "nadu" da će se idućeg tjedna objaviti prvo izvješće o misiji, a "u tjednima koji dolaze" i konačno izvješće.

Prvi zaključci izneseni na tiskovnoj konferenciji stručnjaka u Kini dočekani su u najmanju ruku s oprezom, pa i sumnjom, napose u Sjedinjenim Državama.

"Umjesto da brzamo sa zaključcima koji mogu biti motivirani svime osim znanošću, želimo vidjeti kamo nas vode podatci, kamo nas vodi znanost i naši će se zaključci temeljiti na tome", rekao je u utorak glasnogovornik američke diplomacije Ned Price koji je ipak dodao: "U cijelosti podupiremo ovu istragu".

Američki list Wall Street Journal objavio je u petak da su kineske vlasti odbile pružiti istražiteljima sirove, personalizirane podatke o ranim slučajevima oboljelih od covida.

Ti podaci mogli bi stručnjacima pomoći da odrede kako i kada se koronavirus prvi put počeo širiti u Kini, piše WSJ, kako prenosi Reuters. 

Peter Embarek koji je vodio skupinu stručnjaka iz različitih zemalja i znanstvenih disciplina i koji je sudjelovao na tiskovnoj konferenciji ocijenio je da je istraga bila "uspješna".

"Sada bolje razumijemo što se u prosincu 2019. dogodilo u Wuhanu", rekao je, istaknuvši da je ovo "tek početak".

19.26

Broj putnika unutar Kine znatno je pao 

Broj putnika unutar Kine znatno je pao zbog koronavirusa i ograničenja uoči Kineske nove godine u usporedbi s 2019., a riječ je o razdoblju kada Kinezi tradicionalno putuju kući i druže se s obitelji.  

Sedmodnevna proslava koja je počela u četvrtak najvažniji je kineski nacionalni praznik, a uobičajeno obilježava se velikim obiteljskim okupljanjima. 

Milijuni radnika svake godine putuju doma, ponekad i tisuću kilometara daleko od Pekinga i drugih većih gradova. 

Podaci kineskog ministarstva prometa, internetskog giganta Baidua i tvrtke za analizu putničkih podataka ForwardKeys pokazuju oštar pad broja Kineza koji su putovali ove godine. 

Kina ima oko 1,45 milijardi stanovnika, a ove godine će njih 48 milijuna više ostati u 36 velikih gradova u usporedbi s proteklim godinama.

Ministarstvo prometa bilježi pad putovanja od 70 posto u dva tjedna uoči Kineske nove godine, u usporedbi s istim periodom 2019. godine, dok još koronavirus nije pomeo svijet.  

Podaci Baidua, temeljeni na GPS podacima korisnika, pokazuju pad od 41 posto u odnosu na prije dvije godine, prenosi Reuters. 

Logističke tvrtke, dobavljači energije i mjesta za zabavu poput restorana i kinodvorana se zbog velikog broja onih koji su ostali u gradovima kojima rade pripremaju na velik broj posjetitelja. 

Kineske vlasti u siječnju su pozvale stanovnike da odustanu od planova putovanja nakon 19 novih lokacija izbijanja virusa zbog kojih su lokalne vlade uvele stroge karantene. 

Neka područja su nedavno ipak ublažila stroge mjere i omogućila rezervacije u zadnji čas, poput Sanye, popularnog turističkog odredišta na Južnom kineskom moru. 

16.57

Istrani žele držati kladionice zatvorenima

 Istarski Stožer civilne zaštite poslao je u petak zahtjev Nacionalnom Stožeru za odgodu primjene Odluke o dopuštenju rada kladionica, kladomata, automat-klubova i casina, uz poštivanje epidemioloških mjera, na području Istarske županije na razdoblje od 14 dana.

Kako navode iz Stožera CZ Istarske županije, taj je zahtjev Nacionalnom stožeru upućen nakon konzultacije s istarskim županom i gradonačelnicima, a temeljem Odluka županijskog Stožera CZ o postepenom opuštanju mjera na području županije.

Cilj provedbe ovog zahtjeva županijskog Stožera je očuvanje trenutno stabilne epidemiološke situacije i planiranog otvaranja školskog sustava u sljedećem razdoblju u Istarskoj županiji, te istovremeno izbjegavanja povećanja rizika koji je povezan s nepovoljnom epidemiološkom situacijom u okruženju i pojavom novih sojeva koronavirusa. 

"U ovom slučaju radi se o tehničkom pitanju, jer županije mogu same predložiti zaoštravanje pojedinih mjera", poručio je načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Dino Kozlevac.

Potvrdio je da će se predstavnici županijskog Stožera u utorak sastati s istarskim ugostiteljima vezano za pitanje olakšavanja mjera.  

Komentari 129