Srpski potpredsjednik vlade Ivica Dačić izjavio je kako Srbija neće graditi zid kao što je to učinila Mađarska. Tvrdi da će zbog zida izbjeglice ionako - put Hrvatske
Dačić: 'Umjesto Srbije, val će izbjeglica krenuti u Hrvatsku'
Ivica Dačić se ne boji ni scenarija u kojem bi Hrvatska odlučila sagraditi zid na granici sa Srbijom.
- U tom slučaju migranti uopće ne bi dolazili u Srbiju, nego bi ju morali zaobići na putu za Europsku uniju, izjavio je srpski potpredsjednik vlade.
Njegovo je mišljenje da će dizanje zida u Mađarskoj prisiliti migrante da svoj put umjesto kroz Srbiju pronalaze kroz Hrvatsku.
Mađarska je pak najavila
slanje još nekoliko tisuća policajaca na južnu granicu sa Srbijom
, gdje je započela gradnja zida koji bi trebao
spriječiti priljev izbjeglica u tu zemlju
. To je nužno, rekao je predstojnik ureda mađarskog premijera
Viktora Orbana
, jer su se imigranti počeli ponašati sve agresivnije.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Drastično povećanje broja izbjeglica u Europi, Hrvatska bilježi pad
I dok se Srbija, pa i cijela Europa suočavaju sa sve većim brojem ilegalnih migranata, Hrvatska zapravo bilježi pad nezakonitih ulazaka u zemlju . Samo u slučaju Srbije taj pad iznosi čak 77 posto.
Prema najnovijim podacima UNHCR-a, u Europsku uniju je samo ove godine ušlo 264 tisuće izbjeglica . Najviše njih stiglo je u Grčku (158 tisuća) te u Italiju (104 tisuće). O kolikom se povećanju radi govori i podatak da je samo u srpnju u Grčku pristiglo 7 tisuća izbjeglica više no u cijeloj prošloj godini kada ih je stiglo 43 i pol tisuće.
Većina izbjeglica dolazi iz područja zahvaćenih ratom - Sirije, Afganistana i Iraka.
U Srbiji se dnevno prijavljuje tisuću izbjeglica
U Srbiji je trenutno evidentirano čak 83 tisuće tražitelja azila, no samo je njih 500 podnijelo zahtjev srpskim vlastima. Ipak, situacija se poboljšala otkad je otvoren prihvatni centar za evidenciju u Preševu gdje izbjeglice i migranti mogu dobiti pomoć, hranu, ali i upute za nastavak puta.
Cijelu situaciju pažljivo prati i Hrvatski crveni križ . Zbog mogućeg dolaska velikog broja izbjeglica oni pripremaju smještajne kapacitete i dovoljne količine osnovne humanitarne pomoći.