Obavijesti

News

Komentari 145

Turizam u svijetu zbog korone izgubio 320 milijardi dolara

Turizam u svijetu zbog korone izgubio 320 milijardi dolara
8

U protekla 24 sata zabilježen je 41 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj trenutno oboljelih (aktivnih slučajeva) u Hrvatskoj danas ukupno 749

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Live
Sortiranje događaja
21:47

Zbog pandemije turizam u svijetu izgubio najmanje 320 milijarda dolara

Zbog pandemije koronavirusa turistička industrija izgubila je najmanje 320 milijarda dolara od siječnja do svibnja što je trostruko više od gubitka pretrpljenog u globalnoj financijskog krizi 2009., objavila je u utorak Svjetska turistička organizacija (WTO).

Turizam je jedan od glavnih sektora najteže pogođenih koronakrizom, objavio je WTO koji djeluje u sklopu Ujedinjenih naroda.

Broj turista također je smanjen za 300 milijuna u tom razdoblju, što je pad za 56 posto u odnosu na isto vremensko razdoblje lani, jer su mjere zatvaranja zaustavile međunarodna putovanja.

Uništeno je milijun radnih mjesta u drugom tromjesečju, objavila je u utorak Španjolska.

WTO ocjenjuje da je ugroženo između 100 do 120 milijuna radnih mjesta u svijetu izravno povezanih s turizmom. 

Međunarodna udruga avioprijevoznika (IATA) upozorila je da se svjetski zračni promet prije 2024. godine neće uspjeti vratiti na razinu prije koronakrize, uglavnom zbog neizvjesnosti u pogledu otvaranja granica.

Nove pojačane mjere

Libanon koji je početkom srpnja odredio otvaranje, ukazom je naredio dva petodnevna zatvaranja od 30. srpnja do 3. kolovoza, a to razdoblje poklapa se s blagdanom Kurban-bajrama. Drugo zatvaranje slijedit će od 6. do 10. kolovoza.

Grčka, koja će u subotu otvoriti svoje luke za kruzere, ponovno vraća obvezu nošenja maska u gotovo sve javne zatvorene prostore.

Područje španjolske prijestolnice Madrid uvodi obvezu nošenja maske i ograničava okupljanja na 10 osoba. Broj zaraženih ponovno je narastao, zbog čega su Francuska i Njemačka savjetovale svojim državljanima da izbjegavaju putovanja u španjolske pokrajine najteže pogođene zarazom, a Velika Britanija još je za vikend uvela obveznu dvotjednu karantenu za sve putnike koji dolaze iz Španjolske

21:20

Twitter privremeno ograničio pristup mreži Trumpovu sinu zbog objava o epidemiji

Twitter je u utorak ograničio Donaldu Trumpu ml., sinu američkog predsjednika, pristup njegovu nalogu na toj društvenoj mreži nakon procjene da je svojom objavom narušio propise o suzbijanju dezinfomacija vezanih za bolest COVID-19.

Najstarijem sinu predsjednika Trumpa pristup njegovu nalogu na Twitteru ukinut je u trajanju od 12 sati nakon što je on na toj mreži u ponedjeljak postavio video u kojemu liječnici govore o uporabi lijeka hidroksiklorokina. 

Taj su video uklonili i Facebook kao i Alphabet u vlasništvu YouTube-a nakon milijuna pregleda, a sve zbog kršenja pravila o zabrani širenja dezinformacija o koronavirusu.

I predsjednik Sjeinjenih Država Donald Trump preuzeo je u ponedjeljak objavu s poveznicom na sporni video uradak optužujući istodobno liječnika Anthonyja Faucija, vodećeg američkog infektologa, kao i pristalice Demokratske strane zbog osporavanja uporabe hidroksiklorokina u liječenju zaraženih koronavirusom.

Tweetovi koje je Trump podijelio s 84 milijuna onih koji ga slijede obrisani su s mreže.

Fauci koji je na čelu Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti (NIAID) u utorak je kazao da "nikada i ni pod kojim okolnostima nije davao pogrešne upute američkoj javnosti".

Američka Uprava za hranu i lijekove prošlog mjeseca povukla je ranije hitno izdanu suglasnost za uporabu hidroksiklorokina radi liječenja  COVID-a 19 jer je nekoliko istraživanja potvrdilo dvojbe u njegovu učinkovitost.

O tom je lijeku Trump učestalo govorio tvrdeći kako ga je i sam koristio.

U spornom videu za koji je ocijenjeno da dezinformira javnost liječnici govore o koristi hidroksiklorokina za liječenje COVID-a 19 te dovode u pitanje potrebu nošenja maski radi suzbijanja epidemije.

Proteklih je mjeseci Twitter već poduzimao mjere zbog objava predsjednika Trumpa postavljajući uz njih upozorenja o kršenju postavljenih pravila i potrebi provjere činjenica koje je on navodio.

20:51

Šezdeset pet migranata koje je spasila Malta imaju korona virus

Potvrđen je koronavirus kod 65 migranata iz skupine od ukupno 94 migranta koje je Malta spasila na moru u ponedjeljak, objavilo je malteško ministarstvo zdravstva u utorak.

Najveće je to pojedinačno žarište zaraženih na Malti od početka pandemije 7. ožujka.

Ministarstvo zdravstva objavilo je da je do sada testirano 85 migranata, a još ih devet čeka testiranje.

Ministarstvo nije dalo podatke o stanju zaraženih, kao ni njihovu nacionalnost, ali vjeruje se da je brod isplovio iz Libije.

"Migranti koji stižu brodom stavljaju se odmah u karantenu na 14 dana te se testiraju", poručilo je ministarstvo.

Migranti su odaslali signal za pomoć iz gumenjaka koji je napunila voda u nedjelju. Malteški su spasioci stigli za više od 30 sati.

Nevladine organizacije optužile su Maltu i Italiju da namjerno usporavaju misije spašavanja migranata, čime, navodno, pokušavaju odvratiti migrante.

Skupine za zaštitu migranata u utorak su tužile Italiju, Maltu i Libiju UN-ovom Odboru za ljudska prava.

Talijanska udruga za pravne studije o migracijama (ASHI) i Institut za proučavanje ljudskih prava iz Kaira (CIHRS) optužili su Italiju, Maltu i Libiju za kršenje Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, ograničenjem kretanja migranata iz Libije.

Oni tvrde da je riječ o kršenju članaka koji govore o zaštiti prava na život, prava na slobodu i prava za napuštanjem zemlje, zabrane torture i nehumanog ophođenja. 

Predstavka je upućena u ime dva migranta, koji su presreteni na moru i vraćeni u Libiju 18. listopada.

Migranti "uključujući i podnositelje vraćeni su u Libiju i pretučeni kako bi ih se prisililo da se vrate u zemlju koju su očajnički htjeli napustiti. Uistinu, u Libiji su migranti notorno iskorištavani i zlostavljani, s njima se trguje, prodaje ih se ili ilegalno deportira", navodi se.

20:20

Ovogodišnje hodočašće u Meku obilježeno pandemijom koronavirusa

Muslimanski vjernici odabrani za hadž izlaze u utorak iz karantene i kreću od sutra na ograničeno hodočašće u Meku, gdje su pripremljene mjere za izbjegavanje širenja koronavirusa.

Između 1.000 i 10.000 hodočasnika koji žive u Saudijskoj Arabiji sudjelovat će u hadžu koji počinje u srijedu, prema podacima dužnosnika i saudijskih medija, ili mali djelić od 2,5 milijuna hodočasnika koji su sudjelovali u prošlogodišnjem obredu.

Ravnatelj javnog zdravstva je rekao da ove godine nemaju sigurnosnih problema, već da prije svega žele zaštititi hodočasnike od pandemije.

Hodočasnici su pregledani i određena im je karantena po dolasku u Meku ovog vikenda. Njihova prtljaga je dezinficirana, prema snimkama službenih medija.

Neki su dobili elektroničke narukvice kojima se prati njihovo kretanje.

Ekipe su očistile i dezinficirale okolicu Kaabe, u središtu Velike Džamije u Meki prema kojoj se okreću muslimanski vjernici cijelog svijeta kada mole.

Suprotno običajima i zbog covida-19 hodočasnici neće smjeti dodirivati Kaabu ove godine kako bi se ograničila opasnost od zaraze, navele su vlasti i dodale da su na terenu rasporedile pet mobilnih klinika i ambulanti.

Oko 70 posto hodočasnika su strani državljani u Saudijskoj Arabiji, koja je registrirala oko 270.000 slučajeva zaraze, najvišu stopu na Bliskom Istoku.

19:55

Slovenska infektologinja: stanje u Hrvatskoj nije sasvim pod kontrolom

ako je u Sloveniji zadnjih tjedana većina novih slučajeva koronavirusa vezana na lokalne prijenose, slovenski infektolozi ponovo upozoravaju na opasnost boravka u inozemstvu, u krajevima gdje je broj zaraženih veći nego u Sloveniji, među kojima je i Hrvatska.

Hrvatska bilježi dva puta više zaraza od Slovenije uz manji broj testiranih, kazala je u utorak na konferenciji za novinare Bojana Beović glavna infektologinja u stručnom timu slovenske vlade, dodavši kako to znači da u Hrvatskoj stanje "nije sasvim pod kontrolom".
S obzirom na velik broj slovenskih turista na hrvatskoj obali pozvala je na oprez jer se, kako je rekla, u Sloveniji pojavio manji broj slučajeva zaraze koji su "importirani" iz Hrvatske.

"Takvih je slučajeva za sada malo, možda šest prošlog tjedna", rekla je, dodavši kako se radilo o onima koji su boravili na ljetovanju na hrvatskoj obali, pa im je nakon povratka u Sloveniju potvrđena infekcija.

Beović kaže da se Slovenija glede epidemije i s obzirom na broj novih slučajeva nalazi "na rubu" jer njen trenutni reprodukcijski broj za širenje koronavirusa iznosi 1,2, što znači da deset nositelja virusa prenese bolest na 12 ljudi, što je opasno.

ko bi se reprodukcijski broj povećao na 1,5 onda bi Slovenija već u rujnu imala prepune bolničke kapacitete namijenjene tim bolesnicima i došlo bi do ponovnog "zaustavljanja" zdravstvenog sustava za druge pacijente, upozorila je.


Dodala je kako je najveća opasnost zaraze u domovima za starije, gdje je reprodukcijski broj 1,5 s obzirom na starost populacije koja je smještena u jednom prostoru.


Na konferenciji za novinare slovenskih epidemiologa i predstavnika ministarstva zdravstva potvrđeno je da je u zadnje vrijeme sve više širenja virusa i u radnim sredinama, pa su ponovno apelirali na pridržavanje svih zaštitnih epidemioloških mjera i preporuka, kako bi se broj novooboljelih ubuduće smanjio.


U Ljubljani su danas o epidemiološkoj situaciji u obje države i budućim mjerama ograničavanja covida-19 razgovarali ministri vanjskih poslova Slovenije i Hrvatske Gordan Grlić Radman i Anže Logar, te su dogovorili koordinirano djelovanje i suradnju država, epidemiologa i zdravstvenih tijela.


Logar je potvrdio da se za sada ne predviđa pooštravanje režima na granici zbog epidemije, ali je upozorio da sve ovisi o razvoju epidemiološke situacije, dok je Grlić Radman pojasnio da je epidemiološka sigurnost na hrvatskoj obali, gdje ljetuju i Slovenci, veća nego kao kad se statistički gleda Hrvatsku kao cjelinu.

Komentari 145