Kako bi upozorili na alarmatne podatke o količinama smeća u Jadranu, Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, izložila je u petak dio tog smeća na ribarnici
Ekolozi: Plastiku koju bacimo u more na kraju jedemo u ribi
Tijekom jednogodišnjeg ekološkog pilot projekta na plaži Zaglav na otoku Visu prikupljeno je 42.224 komada raznog otpada od čega je čak 97 posto plastika.
Riječ je o otpadu teškom 703 kilograma u kojem je, primjerice, 5.285 štapića za uši, 5.131 čepova i poklopaca od pića, 859 omota od grickalica, 800 slamki i žličica za kavu...
Kako bi upozorili na alarmatne podatke o količinama smeća u Jadranu, Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, izložila je u petak dio tog smeća na splitskoj ribarnici.
Tako su kupce dočekala i dva stola prepuna smeća, plastičnih čepova, raznih ambalaža, stiropora, ali i medicinskog pribora, ponajviše šprica.
- Ne znamo koliko otpada ima, iz kojih izvora dolazi, koliko ga ima na morskom dnu, a koliko na obali i morskoj površini. Budući da plastika nikad ne nestaje već se samo raspada u sve manje komade i zatim ulazi u sve pore živog sustava, događa se da plastiku koju bacimo na koncu jedemo - kaže biolog Mosor Prvan iz Udruge Sunce.
Ovom akcijom žele podići svijest ribara, građana, ali i onih koji bi se na nacionalnoj razini sustavno trebali bavili ovim ekološkim problemom.