U posljednja 24 sata zabilježen je 341 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 2587
Više od 900 tisuća ljudi diljem svijeta umrlo je od Covida-19
Broj umrlih prešao 900 tisuća
Broj žrtava od korona virusa diljem svijeta prešao je 900 tisuća, javlja worldometers.info.
Zaraženih korona virusom ima nešto manje od 28 milijuna ljudi, a uvjerljivo najveći broj umrlih je u Sjedinjenim Državama gdje je umrlo 195 tisuća ljudi.
Drugi je Brazil sa 128 tisuća umrlih, a treća Indija sa 75 tisuća.
Bartulica u samoizolaciji, testira se u četvrtak
Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stjepo Bartulica u samoizolaciji je i sutra će se testirati na koronavirus, objavio je u srijedu navečer na Facebook profilu nakon što su neki mediji prenijeli netočnu informaciju da je pozitivan na taj virus.
"Na tragu medijskih napisa o mom zdravstvenom stanju, istina je da sam u samoizolaciji. Sutra ću se testirati na koronu. Pravovremeno ću obavijestiti javnost o rezultatu", napisao je Bartulica.
Budući da je četvero zastupnika u samoizolaciji, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković najavio je srijedu da će se glasovanje putem video veze održati već ovaj tjedan u petak.
„Četiri zastupnika nalazi se u samoizolaciji tako da ćemo već u petak testirati glasovanje putem video veze”, rekao je Jandroković nakon sjednice Predsjedništva Hrvatskog sabora s predsjednicima klubova zastupnika uoči početka redovitog zasjedanja. Nije želio otkriti imena zastupnika u samoizolaciji poručivši da će to biti vidljivo u petak tijekom glasovanja kada se pojave na ekranu.
Saborski zastupnik Hrvatskih suverenista Hrvoje Zekanović objavio je nedavno na svome Facebooku da je pozitivan na koronavirus.
Crnogorski epidemiolozi: situacija može postati dramatična
Nakon što je i u srijedu, drugi dan za redom, u Crnoj Gori registrirano više od 200 slučajeva zaraze koronavirusom, vodeći crnogorski epidemiolog Boban Mugoša upozorio je da je epidemiološka situacija u Crnoj Gori veoma ozbiljna i da "ide ka dramatičnoj“.
Mugoša, koji je direktor crnogorskog Instituta za javno zdravlje, rekao je da analize te ustanove posljednjih dana pokazuju da je skoro 30 posto testiranih pozitivno na koronavirus.
„Sada molim, ne više građane, jer njih smo do sada stalno molili. Sada molimo sve one koji mogu da utječu na građane, političare, religijske vođe, istaknute kulturne, prosvjetne, sportske i druge ličnosti da pomognu i svojim apelima učine da što više stanovnika Crne Gore zaista primjenjuje sve mjere koje se mjesecima spominju, a koje mogu da učine da situacija postane bolja, odnosno da ne izgubimo kontrolu nad epidemijom, gdje ćemo imati veliki broj oboljelih i umrlih“, rekao je Mugoša.
On je istaknuo da bi strikno poštovanje mjera 15 do 20 dana moglo da dovede do toga da u Crnoj Gori postoji potpuna kontrola nad epidemijom, u suprotnom može doći do novog „zaključavanja“ cijelih gradova.
„Što znači da ćemo morati da se vratimo unazad, ne jedan, nego sedam koraka, u ožujak i travanj. Ovo je prilika da se svi fokusiraju na trenutno najveći problem u Crnoj Gori, posebno imajući u vidu da nam predstoji otvaranje škola, a u isto vrijeme počinju respiratorne infekcije, gdje će se ovaj problem samo umnožiti“, rekao je Mugoša, ponavljajući da građani Crne Gore moraju nositi maske, držati fizičku i socijalnu distancu, voditi računa o higijeni ruku i prostora, te da jedino to može dovesti do usporavanja širenja koronavirusa.
U Crnoj Gori je u posljednja 24 sata registrirano 219 novih slučajeva zaraze, i dvije smrti od posljedica koronavirusa. Broj inficiranih svakodnevno raste nakon parlamentarnih izbora koji su održani 30. kolovoza, a tokom kojih su i vlast i oporba i pored zabrane zbog loše epidemiološke situacije masovno okupljali svoje pristalice.
Posljednji veliki skup održan je u nedjelju u Podgorici, kome je prema procjeni policije prisustvovalo 50 tisuća građana Crne Gore.
Njemačka upozorila svoje građane da ne putuju u Dubrovnik
Njemačko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je u srijedu upozorenje svojim građanima da zbog porasta broja slučajeva zaraze koronavirusom ne putuju u niz europskih destinacija među kojima su Dubrovnik, Prag, Ženeva i Korzika, prenosi Reuters.
Zbog širenja epidemije, Njemačka je na novi popis epidemiološki rizičnih područja dodala dvije hrvatske županije, Dubrovačko-neretvansku i Požeško-slavonsku. U Francuskoj su na popis dodane četiri regije: osim Korzike, putovanja njemačkim građanima ne preporučuju se ni u Auvergne-Rhone-Alpes, Okcitaniju i Novu Akvitaniju.
Upozorenje ne predstavlja i zabranu putovanja na ta područja ali sugerira putnicima da preispitaju svoje planove. Uz to omogućuje putnicima da otkažu putovanja bez dodatnih troškova.
Njemačka za područja visokog rizika smatra zemlje ili regije gdje je u sedam dana zabilježeno 50 ili više slučajeva zaraze novim koronavirusom na 100.000 stanovnika.
Proglašenje nekog područja rizičnim znači da oni koji se od tamo vraćaju s odmora moraju testirati na koronavirus i ostati u samoizolaciji dok ne dobiju rezultat testiranja.
Njemačko ministarstvo vanjskih poslova je 20. kolovoza izdalo upozorenje za putovanja u Šibensko-kninsku i Splitsko-dalmatinsku županiju zbog povećanog broja novozaraženih koronavirusom, a početkom rujna na taj je popis dodalo i Zadarsku županiju.
Na ostalim privatnim svečanostima i proslavama te karminama može biti prisutno najviše 25 osoba.