To je dokaz da se problemi mogu rješavati razgovorom i dijalogom, izjavila je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović koja boravi u službenom posjetu Mađarskoj
Kolinda je dogovorila da nam vlak vrate u srijedu ili četvrtak
Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović je u srijedu na sastanku s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom dogovorila je da se zarobljeni vlak u Hrvatsku vrati već u srijedu navečer ili u četvrtak ujutro, piše Večernji list.
- To je dokaz da se problemi mogu rješavati razgovorom i dijalogom – izjavila je predsjednica.
Grabar Kitarović u srijedu boravi u službenom posjetu Mađarskoj gdje se ranije susrela s mađarskim predsjednikom Jánosom Áderom.
Prilikom susreta razgovaralo se o ukupnosti odnosa između dviju država te o izbjegličkoj krizi kao i svim posljedicama s kojima se dvije države, ali i cijela Europska unija suočava.
- Nažalost, u posljednje vrijeme naši su odnosi zasjenjeni snažnom retorikom oko izbjegličke krize - kazala je predsjednica i dodala kako se s predsjednikom Áderom složila kako to ne smije ostaviti trajnog traga na naše odnose koji moraju ostati primjerom dobrosusjedskih odnosa i prijateljstva u cijeloj Europskoj uniji.
Grabar Kitarović odbila je odgovoriti na pitanje što će Hrvatska napraviti ukoliko Mađarska u potpunosti zatvori svoje granice. Ipak je ponudila nekoliko rješenja.
- Treba raditi hot spotove za migrante van EU i tu treba razlučiti o kakvim je migrantima riječ - kazala je, javlja N1 televizija. Dodala je i da se izbjeglice moraju odvojiti od ekonomskih migranata, ali i da Europa mora pokazati svoje humano lice.
- EU se mora izjasniti koliko će ljudi primiti. Treba voditi računa tko, kada i kako ulazi u RH te preusmjeriti bilo koga tko pokuša ilegalno prijeći granicu - kazala je. Predložila je i otvaranje izbjegličkih kampova u Libanonu te ojačavanje vanjske granice EU, odnosno Schengena, osobito kada je riječ o Turskoj i Grčkoj.
Mađarski predsjednik Janos Ader kazao je kako kratkoročno treba ojačati kontrolu granice, stvoriti uvjete za kontrolirani ulaz izbjeglica u EU, osigurati humanitarnu skrb.
- Srednjoročno, treba pojačati granicu Turske i Grčke, otvoriti nove izbjegličke kampove u susjednim zemljama - kazao je. Smatra i kako treba pojačati fondove EU za zbrinjavanje izbjeglica, uspostaviti suradnju između policija za suzbijanje terorizma te vidjeti kako povećati izdvajanje za izbjeglice, s obzirom da su ih Ujedinjeni narodi srezali na pola.
- Kvote ne rješavaju suštinu problema - kazao je. Ako EU prima izbjeglice, to trebaju činiti i SAD, Kanada i Kina, kazao je Ader, zaključujući kako treba uspostaviti i fond za obnovu zemalja uništenih ratom.
Áder nije znao za hrvatski vlak
Upitan o hrvatskom vlaku koji spominje ministar Ranko Ostojić, Janos Ader rekao je kako je iznenađen jer je mislio da je već odavno vraćen u Hrvatsku, javlja HRT.
- Nadam se da ćemo taj problem brzo riješiti, neka nam to bude najveći problem - rekao je Áder.
O položaju nacionalnih manjina
Osvrnuvši se na položaj nacionalnih manjina u obje države, predsjednica i Ádero složili su se kako su one posebna spona između dviju država i veliko bogatstvo.
Obostrano je zaključeno kako su države središnje Europe upućene jedna na drugu, ali i da su propuštene velike mogućnosti suradnje. U tom smislu inicijativa Jadran-Baltik-Crno more istaknuta je kao hvalevrijedna jer povezuje države i potiče na suradnju. Posebno su naglašene mogućnosti jačanja gospodarske suradnje.
Grabar Kitarović zahvalila je Mađarskoj na iskrenoj potpori Hrvatskoj, kako u vrijeme Domovinskog rata tako i za vrijeme cijelog procesa pristupanja Hrvatske Europskoj uniji i NATO-u.