Od državnog odvjetništva se traži da u dorađenoj i dopunjenoj optužnici navedu i utvrde točan broj pokojnika koji su pokradeni, koliko puta se to dogodilo i vrijednost
Grobari koji su krali s mrtvih tuže 'Ukop' jer su dobili otkaz
Gotovo godinu i pol je prošlo od uhićenja četrnaestorice osječkih grobara zbog sumnji da su iz grobnica i lijesova s tijela pokojnika uzimali zlatne satove, zlatne zube, narukvice, a nikako da im počne suđenje. Prije nekoliko dana je Optužno vijeće Općinskog suda u Osijeku vratilo Općinskom državnom odvjetništvu optužnicu podignutu prije pola godine - na doradu!
Prema odbijenoj optužnici, djelatnici osječkog gradskog komunalnog poduzeća "Ukop", koji su bili zaposleni na poslovima nosača i grobara, dragocjenosti su uzimali prigodom prekapanja ili "čišćenja grobnica" u posljednjih 20 godina. Grobari su se u istrazi branili da je to bila uobičajena praksa generacijama, a pronađene vrijednosti bi preprodavali u zlatarnicama i poslovnicama za otkup zlata, te novac od prodaje dijelili.
Upravo ih je ta prodaja i stajala slobode i radnih mjesta, jer su ih zaposlenici jedne od poslovnica za otkup zlata prijavili nakon što im se učinilo čudnim što ljudi u radnoj odjeći s natpisom "Ukop" često donose zlatne predmete koji su im "sumnjivo mirisali".
Jedan od uhićenih grobara je na ruci tijekom saslušanja imao sat kojeg je skinuo s tijela pokojnika! U svojim iskazima, navodi se u odbačenoj optužnici, naveli su da su do zlatnih zuba dolazili tako da bi samo protresli lubanju pokojnika i potom pokupili zube koji bi ispali.
- Nakit je bio na trulim kostima, a zubi su ispali iz lubanje ili sam ih vadio kliještima, rekao je u istrazi jedan od grobara koji je, tvrdi, tako u godinu dana, koliko je bio zaposlenik Ukopa, "zaradio" oko 8.000 kuna.
Četvorica nosača priznala su da su krali pri utovaru pokojnika, odijevanju ili brijanju, smještanju u hladnjaču, neposredno prije zatvaranja lijesa, kada bi rodbina izašla iz mrtvačnice. U svoje su džepove stavljali nakit, satove, novac. Donijelo im je to, s godinama, najmanje po 2.000 kuna. Jedni su za druge znali, ali nisu se, tvrde, hvalili "jer se to ne radi".
Od državnog odvjetništva se traži da u dorađenoj i dopunjenoj optužnici navedu i utvrde točan broj pokojnika koji su pokradeni kao i grobnice u kojima su se pokrale dragocjenosti, koliko puta se to dogodilo, vrijednost... Zatraženo je da u optužnici bude priložen i pravilnik ili neki drugi pravni akt "Ukopa" kojim se regulira "čišćenje grobnica".
Većina grobara je priznala krađu dragocjenosti iz grobnica ili s tijela pokojnika, a osmorica su na Općinskom sudu u Osijeku pokrenuli radni spor protiv "Ukopa" koji im je uručio otkaze zbog nanošenja štete ugledu tvrtke.