Obavijesti

News

Komentari 67

Hrvatska je, srećom, preživjela pad drona. Ali Banožić ne bi smio preživjeti na čelu MORH-a

Hrvatska je, srećom, preživjela pad drona. Ali Banožić ne bi smio preživjeti na čelu MORH-a

Jedno je bilo slušati prepucavanje Milanovića i Banožića, uz sekundiranje Plenkovića, o pršutima, janjetini i ljetovanjima na jahti, uz vrijeđanje i provociranje. Ali sada je dron aterirao u truli sustav nacionalne sigurnosti.

Nije trebao šest tona teški sovjetski dron preletjeti preko tri europske države i zabiti se duboko usred zagrebačkog travnjaka da bismo shvatili da nam je sustav obrane u rasulu.

Ili makar da je Mario Banožić najgori ministar obrane u zadnjih 25 godina.

Lako je bilo do sada trpjeti svađe i prepucavanja Zorana Milanovića i Marija Banožića, ponekad uz sekundiranje premijera Andreja Plenkovića, pratiti afere i skandale, pratiti međusobne optužbe za prenošenje janjetine i pršuta u vojnim zrakoplovima ili za ljetovanje na vojnim jahtama, izigravati navijača u političkim natezanjima za ovlasti ministra obrane i vrhovnog zapovjednika, u njihovim simboličkim obaranjima ruke i dizanju ruku od problema.

Ali sad je sve to kulminiralo u ateriranju ukrajinskog drona.

Pusta livada

I to ne samo u raspravama kako je moguće da je taj dron doletio do Zagreba i srećom pao na pustu livadu, već više od svega u naknadnim tumačenjima, raspravama i ispadima, ponajviše ministra Banožića.

Pa je tako nakon izjave ministra da "dron nije bio prijetnja i da sustav nije zakazao", što je bilo u suprotnosti s izjavom Andreja Plenkovića da je to bila "čista prijetnja", jučer je od "visokog izvora u MORH-u" stiglo tumačenje i kako je na dronu bila "bomba od 120 kilograma koja je eksplodirala ispod zemlje". 

Što je pak izazvalo žestoki demanti - pa i ruganje - vojnih stručnjaka. 

Ako ministar nije pao prije drona, sada taj pad ne smije preživjeti.

Nato pustoš

Najprije umanjivati prijetnju i smirivati građane, a potom dizati lažnu paniku oko eksploziva u zemlji, može samo onaj tko nikako nije smio biti na čelu Ministarstva obrane. Onaj tko nije sposoban voditi sustav u redovnim okolnostima, a kamoli u situaciji kad do Hrvatske dolaze - nimalo zanemarive - krhotine rata u Ukrajini.

Sad se otkriva kako Hrvatska nema sustav protuzračne obrane, zajedno s nedostacima u mnogim drugim granama, da nema koordinacije sa susjednim državama članicama NATO saveza, da čak nije dovoljno bitna da netko u Europi uopće obrati pažnju da je u glavni grad članica EU pao šest tona teški vojni dron...

Zanemarili su nas i HDZ-u tako bliski susjedi Mađari...

A predsjednik Milanović je odlučio kako nema smisla da zove glavnog tajnika NATO saveza.

Teški debakl

Bio je to teški debakl i ova Vlada, zajedno s predsjednikom države koji se voli kititi titulom vrhovnog zapovjednika samo u mirnodopskim okolnostima, ima sreće samo u činjenici da ovaj dron nije nikoga ubio.

Iako je detonirao u samom srcu nacionalne sigurnosti.

Sada više nije pitanje je li Banožić letio po janjetinu i pršut ili je Milanović ljetovao na jahtama i vozio u helikopterima. Sada je pitanje može li se Hrvatska obraniti čak i od zalutalog sovjetskog drona, a kamoli ozbiljnije prijetnje.

Takav test Hrvatska je prolazila i na potresima kad se otkrila sva manjkavost Civilne zaštite, Crvenog križa i sustava u cjelini, kad su građani bili ovisni o pomoći donatora i volontera, a slabosti su izbile na površinu i u slučaju pandemije koronavirusa. 

A sad je nepoznat netko poslao dron da testira HDZ-u toliko važan i dragocjen, pogotovo u političkoj samopromociji, sustav obrane i domovinske sigurnosti.

Prva žrtva

I premda dron nije, srećom, odnio niti jednu žrtvu, prva politička žrtva mora biti Mario Banožić. Ako ništa drugo, onda makar zbog izjava nakon nesreće. 

Međutim, javnost je očekivala konkretniju reakciju i predsjednika Milanovića koji je jutros bio konkretan jedino u vrijeđanju "Baneta" Banožića, ali ne i u tumačenju onoga što se dogodilo, zašto se dogodilo i kako se to više nikada neće dogoditi. "Javnost je mirna i sigurna", kazao je Milanović, poručujući kako se ovako nešto "vjerojatno nikada" neće ponoviti.

Osim što će se možda dogoditi nešto puno gore.

Dakle, dvojica političara direktno zadužena za sustav obrane daju kontradiktorne ili zavaravajuće izjave, u prvom redu kako bi zaštitili sebe, a ne Hrvatsku. Ako se upad drona nije nikada do sada dogodio, ne znači da se nikada više niti neće dogoditi. Naročito kad Milanović tvrdi da "vjerojatno nikada nećemo biti sigurni" odakle je letjelica došla. 

U njihovim rukama nalazi se sustav nacionalne sigurnosti.

Nažalost, to su ljudi čiji kapaciteti sežu samo do "janjetine i pršuta". Dronovi su već preteška kategorija. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 67
FOTO Pogledajte kako izgleda vila u Istri bračnog para Kekin: Cijena noćenja ide i do 500 €
U ISTARSKOM MOMJANU

FOTO Pogledajte kako izgleda vila u Istri bračnog para Kekin: Cijena noćenja ide i do 500 €

Renovirana tradicionalna istarska kuća moderno je uređena, a cijena noćenja se kreće od 300 eura do 500 eura. Od iznajmljivanja Kekin zaradi nešto više od 13 tisuća eura godišnje
Vakula je rek'o: Stižu nam debeli minusi i najhladniji dan
ZIMA POKAZUJE ZUBE

Vakula je rek'o: Stižu nam debeli minusi i najhladniji dan

DHMZ je za subotu zbog poledice izdao žuto upozorenje za karlovačku i gospićku regiju