Nakon završetka hrvatskog izlaganja, Srbija će iznijeti svoje argumente u prilog protutužbe. Branit će se stavom da se radilo o međusobnom vojnom sukobu
Srbija: Nismo krivi za genocid počinjen prije 27. travnja 1992.
Hrvatska danas završava prezentaciju svoje tužbe pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu protiv Srbije za genocid počinjen nad hrvatskim stanovništvom.
Hrvatski tim je dokazivao da su ratni zločini protiv Hrvata zaista bili genocid i kako su od 13. listopada 1991. vrh JNA i političko vodstvo Srbije "bili svjesni da srpske postrojbe čine djela koja su sami okarakterizirali kao genocid", a danas pokušavaju pobiti jedan od ključnih argumenata srbijanske obrane: tvrdnju da Srbija ne može pravno biti odgovorna za genocidna djela počinjena prije 27. travnja 1992., kad je stvorena Savezna Republika Jugoslavija, jer prije toga nije postojala.
Prema tome, kako stoji u pisanoj tužbi Srbije, prije tog datuma ju nije obvezivala Konvencija o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.
James Crawford, ugledni australski odvjetnik i profesor međunarodnog prava koji je član hrvatskog pravnog tima u ovoj tužbi, obrazložio je da bi tvrdnja Srbije, kad bi je prihvatio Sud, značila da države koje se rađaju u sukobima i ratovima nastaju zapravo u pravnom vakuumu u kojem je nekažnjeno moguće činiti najgore zločine, piše Večernji list.
U pisanom odgovoru Srbija na tužbu također tvrdi da se Konvencija o genocidu odnosi na Hrvatsku tek od 8. listopada 1991. godine, što je Crawford također pobijao u svom današnjem izlaganju.
Rasprava o hrvatskoj tužbi i srpskoj protutužbi pred ICJ-om trajat će od 3. ožujka do 1. travnja. Bit će javna, osim iskaza svjedoka čiji je sadržaj tajan do završetka rasprave.