Iznimno zahtjevne operacije izveli su oftalmolozi Klinike Svjetlost u Zagrebu s nastojanjem da obrane prošlogodišnju titulu najboljih i nagradu "oftalmološki Oscar".
Hrvatski oftamolozi izveli su 5 operacija u sat i pol vremena
Liječnici Klinike Svjetlost uživo su se natjecali s kolegama iz Europe. Ugradili su leće, presadili rožnicu i operirali žutu pjegu.
Iznimno zahtjevne operacije izveli su jučer oftalmolozi Klinike Svjetlost u Zagrebu s nastojanjem da obrane prošlogodišnju titulu najboljih i nagradu “oftalmološki Oscar”.
Pokretanje videa...
Operacije su se obavljale kao dio najvećeg svjetskog videokirurškog kongresa oftalmologa, a natjecanje u kojem su zagrebački liječnici sudjelovali zove se “Best Live Surgery Award”. Stručnjacima iz Svjetlosti konkurencija su bili oftalmolozi iz tri europska grada – Atene, Milana i Munchena. Sve četiri klinike imale su sat i pol da obave svoje operativne zahvate, od 15 do 16.30 sati. Pet zahvata koji su se obavljali u Zagrebu bili su: ugradnja ICL leće (najbolje rješenje za ljude koji nisu kandidati za lasersko skidanje dioptrije), ugradnja Symphony leće (ugrađuje se kod skidanja mrene), ugradnja multifokalne leće (još se zove višežarišna leća, a nakon operacije mrene smanjuje ovisnost o naočalama), transplantacija rožnice te operacija pozadine oka, odnosno, žute pjege. Svi zahvati prenosili su se uživo zahvaljujući video vezi, a što se događalo u Zagrebu, Ateni, Milanu i Munchenu mogli su pratiti sudionici kongresa u zagrebačkom hotelu Sheraton.
- Ove godine je konkurencija iznimno jaka, pa smo u naš program uključili i još neke dodatne operativne zahvate kako bismo pokazali koliko složene operacije možemo izvesti uživo. Nikad ne razmišljamo o pobjedi kao o imperativu, već o natjecanju te kako se što bolje prezentirati kolegama i auditoriju. Cilj nam je i da naše pacijente učinimo sretnijima, ali i da budemo bolji nego prošle godine – rekao je prije početka natjecanja doc.dr. Ratko Lazić iz Klinike Svjetlost dodajući da pripreme za ovakvo natjecanje krenu i nekoliko mjeseci prije jer se radi o vrlo složenom projektu koji zahtijeva vrhunsku koordinaciju.
S obzirom da se sve odvija uživo, doc.dr. Lazić ističe da pacijenti moraju biti dobro pripremljeni za zahvate i anestezirani, kirurški instrumenti i operativna oprema moraju posve spremni, a medicinsko osoblje mora pokazivati iznimnu pribranost i iskustvo. Nikakva pogreška, pa čak niti mali drhtaj ruke, ne mogu proći neprimijećeni u prijenosu uživo. Upravo zato, kaže doc.dr. Lazić, u takozvanim “live surgery” događajima mogu sudjelovati samo vrhunske klinike i vrhunski stručnjaci.
- Stalna želja za napretkom i rastom u struci naš je konstantni motivator, tako da je natjecanje za Oscara u struci samo formalno obilježavanje natjecanja koje je u našoj klinici svakodnevno. To je natjecanje sa samima sobom i da sa svakim danom budemo bolji liječnici i bolji operateri nego prethodnog dana - zaključuje doc.dr. Lazić.
U “live surgery” natjecanjima mogu sudjelovati samo najbolje klinike i vrhunski stručnjaci
Pripreme moraju biti odrađene do savršenstva, a nije dopuštena ni najmanja pogreška. Slojevitu transplantaciju rožnice prvi su u Hrvatskoj i jugoistočnoj Europi izveli stručnjaci Svjetlosti, a jučer su uživo pokazali kako se zahvat obavlja. Zahtjevne operacije se nisu uživo gledale samo u gradovima gdje su se obavljale, nego su ih pratili oftalmolozi u raznim krajevima svijeta.