Današnji stomatolozi pretpostavljaju da su zubi pacijenata u 19. stoljeću eksplodirali zbog kemikalija koje su se nalazile u tadašnjim plombama. No ne postoji način da to dokažu
I dan danas misterij: Zubi koji eksplodiraju uz glasan prasak
Zubar WH Atkinson u 19. stoljeću opisao je boljku iz noćne more - eksplodirajuće zube. Slučaj trojice pacijenata opisao je u časopisu za stomatologe 'Dental Cosmos'.
Prvi nesretnik koji je patio od ovog fenomena bio je svećenik iz Springfielda koji je 1817. prošao pakao.
Eksplozija okončala nepodnošljivu bol
Bol u prvom desnom donjem pretkutknjaku dovela ga je do granice ludila. U agoniji je trčao uokolo, trljao glavu u zemlju poput pobiješnjele životinje i išao do izvora gdje je gurao glavu u hladnu vodu.
Njegova muka trajala je do idućeg dana kada mu se zub raspao na komade uz zvuk sličan pucnju. Odmah je osjetio olakšanje. Dobro se naspavao i ponovno počeo ponašati kao čovjek.
Nekoliko kilometara dalje i 13 godina kasnije istu nevolju prošla je pacijentica Leticia D. čija bol je prošla nakon što joj je zub 'eksplodirao', a isto se dogodilo i Ani P. 1855.
Nije se ponovilo nakon 1920.
Iako nije neobično da zub pukne, Hugh Devlin sa Stomatološkog fakulteta u Manchesteru kaže da nije nikad čuo da zubi eksplodiraju. Zapravo radi se o fenomenu koji se nije ponovio nakon 1920.
Urednici lista 'British Dental Journal' nedavno su ukazali na prepisku iz svojih arhiva, prvi put izdanu 1965., u kojoj su opisane priče o 'detonirajućim zubima'.
Oglušila od glasnog praska
Američki stomatolog Hibler opisao je slučaj žene čiji je zub eksplodirao uz glasan prasak i gotovo je oborio, a detonacija je bila toliko glasna da je još nekoliko dana poslije bila gluha.
Atkinson je 1860. u članku ponudio dva moguća objašnjena što izaziva ovakvu ekstremnu reakciju. Prvo je da se u zubima stvara tvar koju je nazvao 'slobodnom kaloričnom tvari' i koja povećava pritisak u zubnoj srži. Znanost je u međuvremenu dokazala da ovo objašnjenje nema smisla jer takva tvar ne postoji.
No, druga Atkinsonova ideja djeluje vjerojatnije. Pretpostavljao je i da propadanje zuba uzrokuje nagomilavanje plinova u zubu koji su na kraju izazvali pucanje zuba.
Ipak, Hugh Devlin ne vjeruje u to. On kaže da je mala vjerojatnost da se u zubu skupi dovoljno plinova da eksplodiraju jer su zubi izuzetno jaki.
Eksploziju su najvjerojatnije uzrokovale kemikalije u plombi
Zubari u 19. stoljeću nisu znali kako nastaje karijes, vjerovali su da nastaje u samom zubu. Tek u prošlom stoljeću počeli smo shvaćati da karijes uzrokuje ishrana i nagomilavanje bakterija na površini zuba, rekao je on za BBC.
Odgovor vjerojatno leži u kemikalijama koje su se koristile u prvim plombama.
Prije pojave amalgama 1830-tih godina, za ispunjavanje šupljina u zubima koristili su se različiti metali, uključujući olovo, kositar, srebro i razne legure.
Usta pretovrena u bateriju
Andrea Sela, stručnjak za neorgansku kemiju na Sveučilištu u Londonu, ističe da bi korištenje dva različita metala stvorilo elektrokemijsku ćeliju, a kao posljedica toga, usta bi bila pretvorena u bateriju niske voltaže.
- Zbog mješavine metala u ustima, moguća je spontana elektroliza. Moje omiljeno objašnjenje je da ako su plombe bile loše napravljene, tako da je dio šupljine ostao neispunjen, to bi značilo stvaranje vodika unutar zuba - objasnila je.
Već oslabljeni zub mogao je puknuti pod takvim pritiskom, a vodik može eksplodirati ako se zapali, naprimjer kako je pacijent pušio ili ako je željezna plomba izazvala iskru u ustima.
Nažalost, nema dokaza da je bilo koji od spomenutih pacijenata imao plombirane zube. Prema tome, ili je nepoznati proces izazivao eksplozije ili su pacijenti pretjerivali u opisivanju simptoma.