Nakon što je oko 22.000 zaduženih u francima ostalo šokirano jer su i nakon konverzije kredita u euro dobili veće rate, izračuni pokazuju da je nažalost to istina
IPAK IMA KVAKA: Manje ste platili pa sad imate više rate
Nakon što je oko 22.000 zaduženih u švicarskih francima ostalo šokirano jer su i nakon konverzije kredita u euro dobili veće rate, izračuni pokazuju da je nažalost to istina.
Građani koji su vjerovali da će im rate pasti krive banke i da su im obračunale više kamate. Goran Aleksić, suradnik Udruge Franak, napravio je izračun koji pokazuje zašto oni koji su dignuli kredite od 2004. do 2006. godine sad moraju doplatiti razliku.
- Oni su čitavo vrijeme, sve do 2010. godine, plaćali manje od onih koji su digli isti iznos kredita u eurima. Čak su plaćali i manje nego oni koji su digli kredit 2007. godine. Zato ne mogu biti u povoljnijem položaju i moraju nadoknaditi razliku. Nema razloga za prigovore - objašnjava Goran Aleksić.
Usporedio je iznos kredita u protuvrijednosti 100.000 eura dignutih u eurima i švicarcima. I to onih koji su ih digli 2004. i 2007. godine. Prosječnu kamatu za sve vrijeme otplate u eurima je uzeo 6,4 posto. Prosjek za franak je 5,5 posto do 1. 1. 2014., kad je zakonom određeno da ona bude 3,23 posto.
- Manjak uplate za novi, konvertirani kredit, dodatno raste ako je kamata u eurima veća te ako je veći rok otplate kredita u švicarskom franku - zaključuje Aleksić.
On je napravio i veoma jasne grafičke prikaze koji pokazuju da je s izračunima sve u redu. Aleksić ostavlja mogućnost da jedini prigovor može biti na visoke kamate na euro kredite u pojedinim bankama.
- Pokušajte se dogovoriti s bankama za nižu kamatu ubuduće. Ima signala da na to pristaju - savjetuje Aleksić.
I guverner HNB-a Boris Vujčić je poslao priopćenje u kojem kaže da je već ranije upozorio da će neki dobiti više rate, te da model konverzije ne odgovara onim socijalno ugroženima.