Bombu je tijekom rata na Vupikov silos izbacio avion bivše JNA namjeravajući ovaj objekt, koji je bio na prvoj crti obrane, sravniti sa zemljom. Otkrivena je u prosincu
Iz silosa u Bršadinu sigurno izvadili 250 kila tešku bombu
Neeksplodirana zrakoplovna bomba jake razorne moći koja je, kao ratna ostavština iz Domovinskog rata, tek nedavno otkrivena u silosu Đergaj u Bršadinu nedaleko Vukovara, u subotu je tijekom prijepodneva sigurno izvađena iz prostora silosa.
Bomba je otkrivena u prosincu prošle godine, ali do sada nije uništena zbog loših vremenskih prilika, ali i činjenice da se radi o 250 kilograma teškoj bombi, sa 110 kilograma TNT eksploziva koju se treba iz silosa ukloniti s posebnom pažnjom. Bombu je tijekom rata na Vupikov silos izbacio avion bivše JNA namjeravajući ovaj objekt, koji je bio na prvoj crti obrane, sravniti sa zemljom. Iako je imala dva detonatorska upaljača najnovije vojne generacije, jedan se ipak nije aktivirao, pretpostavlja se stoga što je bomba udarila u silos prije nego se uključio tajmer na upaljaču.
Slučaj je htio da bomba probije dvije betonske prepreke u silosu i da ne eksplodira. Upravo stoga, ova bomba predstavljala je veliku potencijalnu opasnost za svaku vrstu manipulacije što je pirotehničarima angažiranima u ovom poslu pravilo dodatni pritisak.
- Bomba se nalazila na visini od pet metara, u uskom prostoru silosa pa smo morali izraditi posebne nosače i kolica na koja ćemo ju postaviti. Na poslu izvlačenja bombe radilo je šest iskusnih pirotehničara, i to Zagrepčani Marijan Nikolaus, voditelj cijelog posla i Ivan Moric, a koji su već imali priliku raditi s tako velikim bombama. Obojica su, naime, već izvlačili slične bombe u Slavonskom Brodu i u Borongaju prije dvije godine. Tu su i vukovarski protueksplozivci Josip Colarić, Ivica Kuterovac te Zlatko Sekačić i Zoran Benceković iz PU Zagrebačke. Izabrali smo najbolje jer greške nije smjelo biti - kazao je Zdravko Modrušan voditelj Protueksplozivne službe Uprave policije.
Suočeni sa metar i pol dugačkom i pola metra širokom, napola aktiviranom, ali neeksplodiranom avionskom bombom, pirotehničarima nije bilo svejedno dok su je stavljali na prikolicu kamiona punu vreća sa pjeskom. Niti jedan nije imao zaštitno odijelo jer ono bi ih samo sputavalo u delikatnom poslu, a ne bi ih niti malo zaštitilo u slučaju eksplozije.
- Kada eksplodira 100 kilograma TNT nastane krater veličine dva kamiona tako da odijela tu nemaju svrhu - dodao je Modrušan.
Bomba će u nedjelju biti odvezena na kilometar udaljenu lokaciju kod Bobotskog kanala gdje će biti položena u veliku iskopanu rupu, zatrpana zemljom i tek onda aktivirana, a sve to kako bi se smanjio radijus rasipanja gelera koji će biti oko 800 metara. Neki će mještani rubnih dijelova Bršadina morati biti privremeno evakuirani, a cestovni i željeznički promet biti prekinut.