Postoje trenuci u našoj europskoj povijesti kada smo suočeni s izvanrednom situacijom, danas je to slučaj i ova će izvanredna situacija trajati, rekao je Hollande
Izbjeglička kriza: 'Izvanredna situacija koja će potrajati...'
Francuski predsjednik Francois Hollande i njemačka kancelarka Angela Merkel zatražili su u ponedjeljak u Berlinu u zajedničkoj izjavi "ujednačen" odgovor Europe na izbjegličku krizu.
- Moramo pokrenuti ujednačen sustav prava azila - rekao je Hollande novinarima naglasivši da se radi o 'izvanrednoj situaciji koja će trajati'. Merkel je, pak, istaknula da Europska unija mora što prije početi primijenjivati jednako pravo azila.
Kancelarka je također zaželjela da se ove godine pokrenu centri za registriranje u zemljama ulaza, Grčkoj i Italiji.
- Nije otvoren niti jedan od tih centara u kojima se odvajaju migranti koji imaju pravo azila od ostalih od kraja lipnja kada je o tome donešena odluka. Ne možemo tolerirati takvo kašnjenje - rekla je Merkel.
- Također moramo pokrenuti ujednačen sustav prava azila, kao i zajedničke migracijske politike sa zajedničkim pravilima. Postoje trenuci u našoj europskoj povijesti kada smo suočeni s izvanrednom situacijom, danas je to slučaj i ova će izvanredna situacija trajati - zaključio je Hollande.
Više od tisuću migranata jutros ušlo u Srbiju iz Makedonije
Podsjetimo, više od tisuću migranata samo u ponedjeljak ujutro ušlo je u Srbiju iz Makedonije. Bit će smješteni u prihvatnom centru Preševo gdje se već nalazi više od 5 tisuća ljudi.
Reuters
Samo u nedjelju onamo je stiglo 7 tisuća ljudi, objavio je UNHCR. U Beograd je tijekom noći stiglo 70 autobusa s migrantima i izbjeglicama koji su prethodnih dana prešli grčko-makedonsku granicu i potom ušli u Srbiju.
U Grčkoj je kaos: Ove godine stiglo 160.000 izbjeglica
Grčka je priopćila u ponedjeljak da njezina infrastruktura nije dovoljna za valove izbjeglica koji dolaze u zemlju u jednoj od najgorih humanitarnih kriza s kojima je suočena Europa od Drugog svjetskog rata. Broj imigranata koji su došli u Grčku ove je godine premašio 160.000.
- To nije samo grčka tragedija, to je europska kriza. Događa se pred očima kratkovidnih europskih čelnika kojima je veći prioritet osigurati granice nego pomoći preživjelima sukoba - rekao je Gauri van Gulik, zamjenik direktora Amnesty Internationala za Europu i središnju Aziju.