Vlada je u višesatnoj raspravi utvrdila kako za to još nije došlo vrijeme, dok je bivši premijer Janez Janša kazao kako bi s postavljanjem ograde trebalo početi odmah
Janša: Hitno podići ogradu, Cerar: Nije još vrijeme za to!
Slovenska konzervativna oporba i vlada premijera Mire Cerara ne slažu se o tome kako i kada zaoštriti kontrolu južne schengenske granice radi zaustavljanja priljeva migranata i izbjeglica, pokazala je rasprava održana u četvrtak popodne u slovenskom parlamentu.
Vlada je u višesatnoj raspravi utvrdila kako za to još nije došlo vrijeme, dok je bivši premijer Janez Janša kazao kako bi s postavljanjem ograde trebalo početi odmah jer je stanje, po njegovim riječima, sada kaotično i bez kontrole.
Ne bude li se pritok migranata idućih dana "bitno smanjio", trebat će nešto učiniti glede "intenziviranja mjera na granici", kazao je u svom uvodnom nastupu u parlamentu premijer Cerar, ne isključujući postavljanje "tehničkih prepreka" na zelenoj granici.
No, on je odbio tvrdnje konzervativne opozicije kako bi postavljanje žičane ograde na granicu s Hrvatskom "odmah i bez odugovlačenja" dalo "pozitivan signal" cijeloj Europskoj uniji, kako misli oporbeni čelnik i bivši premijer Janša, ocijenivši da za to još nije pravo vrijeme i da još postoji mogućnost da EU nađe cjelovito rješenje za migrantsku krizu.
Nasuprot premijeru, Janša je rekao da Europi prijeti velik izbjeglički val koji se neće zaustaviti bez odlučnih mjera, te da praksu "masovnog kršenja schengenskih pravila" na granici s Hrvatskom treba prekinuti jer bi se inače u Sloveniji mogao naći velik broj izbjeglica, te izazvati veliku gospodarsku i drugu štetu.
Postavljanje žičane ograde na slovenskoj južnoj granici dalo bi signale najprije Hrvatskoj, a onda Srbiji i Makedoniji da učine isto, a onda bi premijeri tih država mogli zajedničkim nastupom prema grčkoj vladi zatražiti da i ona počne kontrolirati svoju granicu s Turskom i obuzdavati migrantski val, kazao je Janša.
On smatra da bi slovenska vlada trebala "i na formalnoj razini" od Njemačke zatražiti da se obveže da će je najmanje dva mjeseca unaprijed obavijestiti o tome kad će granicu za izbjeglice konačno zatvoriti.
Janša je pohvalio i istup predsjednika države Boruta Pahora koji se založio za konsenzus o migrantskoj krizi i za "dovođenje u red" stanja na granici s Hrvatskom, te koordinaciju graničnih kontrola i postupaka s Njemačkom i Austrijom.
Oporbeni Kršćanski demokrati - Nova Slovenija (KDNSI) predložili su Ceraru da na sastanku Europskog vijeća predloži isključenje Grčke iz schengenskog ugovora jer je najodgovornija za velik protok izbjeglica kroz Sloveniju koji bi u njoj u slučaju zatvaranja granica mogli i ostati.
Protiv mjera pooštrene kontrole u raspravi su se izjasnili zastupnici Udružene ljevice (ZL) koji optužuju konzervativnu oporbu da je zazivanjem izvanredne sjednice o izbjeglicama bez potrebe izazvala lažni dojam "izvanrednog stanja", te da svojom "neprijateljskom" retorikom protiv izbjeglica i migranata stvari čini još gorima nego što one jesu.
Raspravu o izbjegličkoj krizi parlament će zaključiti kasno večeras, a još nije poznato hoće li biti doneseni i neki zaključci, odnosno preporuke vladi.