Vlasnica Doma za starije u Dugom Ratu rekla je kako ima sve dozvole te da nema veze s prijašnja dva koja su poslovala na istoj lokaciji, a koja su, kako piše Slobodna Dalmacija, četiri godine radila nelegalno
Jedna adresa, tri imena doma i dvoje mrtvih: 'Imam dozvolu i nemam veze s prijašnja 2 doma'
U nedjelju navečer izbio je požar u Domu za starije u Dugom Ratu kraj Omiša.
Preminulo je dvoje štićenika doma. Na istoj adresi od 2014. godine poslovao je Dom za starije 'Toleranca', a do 2018. godine dom se zvao 'Lazar', četiri godine ta dva doma na istoj adresi s različitim imenima poslovala su nelegalno.
POGLEDAJTE VIDEO: Požar u Domu za starije u Dugom Ratu
Pokretanje videa...
Danas se dom zove Providenca i nalazi se na istoj adresi. Vlasnica doma Anita Vrca za Slobodnu Dalmaciju rekla je kako dom ima uredne dozvole te da nema veze s prijašnja dva koja su poslovala na istoj lokaciji.
Rekla je kako su u požaru preminule dvije štićenice koje su bile dementne te da je u domu u trenutku izbijanja požara bilo 20, a ne 50-ak korisnika.
Slobodna Dalmacija piše da su inspektori od 2014. godine četiri puta provodili nadzor i ustvrdili da 'Toleranca', a kasnije i'Lazar', nisu imali minimalne uvjete za pružanje socijalnih usluga.
Smještaj starijim i nemoćnima tada je kao fizička osoba pružala Hajdi Bellenfant.
Nakon provedenog nadzora, stigla je zabrana obavljanja djelatnosti pružanja socijalnih usluga, a protiv Hajdi Bellenfant pokrenuli su optužne prijedloge Prekršajnom sudu.
No unatoč tome što je dom radio nelegalno, neke obitelji ostavile su svoje članove u domu.
Neke obitelji nisu znale da dom radi protivno zakonu.
Kako piše Slobodna Dalmacija, obitelji su plaćale 5000-6000 kuna za smještaj svojih članova u domu koji je četiri godine radio bez dozvole, a većina je to znala.
'Zatvaramo, dođite po svoje članove obitelji'
U studenom 2018. godine vlasnici 'Lazara' poslali su skrbnicima poruku da dođu po svoje članove obitelji jer se dom zatvara. Iz Ministarstva su naglasili da je u takvim situacijama odgovornost i na centru za socijalnu skrb, piše Slobodna Dalmacija.
Naime, prije prestanka rada, osnivač ili predstavnik obiteljskog doma dužan je korisniku temeljem ugovora o smještaju osigurati drugi primjereni smještaj. Ako korisniku smještenom temeljem ugovora nije osiguran drugi primjeren smještaj, nadležni centar za socijalnu skrb dužan je pružiti pomoć radi pronalaska smještaja kod drugog pružatelja usluga, ili mu ponuditi druge socijalne usluge u vlastitom domu korisnika ili obitelji.
No u centru za socijalnu skrb kažu da oni nisu nadležni za nadzor rada domova socijalne skrbi pa je sve palo na leđa skrbnika koji su dobili poruku da imaju dva dana za preseliti svoje najmilije.