Obavijesti

News

Komentari 0

Kako se pripremiti na razgovor s ljudima koji nas „ne čuju“

Kako se pripremiti na razgovor s ljudima koji nas „ne čuju“
2

Devetu godinu za redom portal Poslovni savjetnik organizira jedinstvenu radionicu pod nazivom Mini Akademija - od 13. do 16. listopada 2020. u Zagrebu te će se dodijeliti godišnje nagrade NajTajnica.hr.

VIDEO

U sklopu ovogodišnje mini Akademije u četiri dana kroz 24 interaktivna školska sata i čak 12 vrhunskih predavača omogućit će vam se da usvojite ili se podsjetite znanja iz čitavog niza područja poslovanja neophodnih za uspješno obavljanje posla.

Vjerujemo da se možete prisjetiti bar jedne situacije u životu kada ste nekome pokušali nešto reći, a on je čuo nešto sasvim drugo. I koliko god puta mu to ponavljali on jednostavno i dalje čuje neku svoju verziju vaše priče. Kako ste se tada osjećali? Koliko je to za vas bilo frustrirajuće i naporno? Koliko je tek energije takav razgovor iz vas izvukao?

Sigurni smo da čak i sada kada se prisjećate takvog razgovora osjećaj nije ugodan. Taj osjećaj nemoći da izrazite nešto što vam je važno i da vas osoba s druge strane zaista tako i shvati vrlo je težak. Ono što smo najčešće skloni napraviti u tim situacijama jest da prebacimo odgovornost na drugu stranu na način da zaključimo da nas ta osoba ne želi čuti, ne želi razumjeti ili da se ustvari želi svađati s nama. Ni taj osjećaj nije ugodan, a još manje nas potiče da pokušamo još jednom možda na drugačiji način to objasniti.

Riječi su samo 7% komunikacije

Prema istraživanjima, naša komunikacija je 93% neverbalna. Dakle, ono što govorimo ustvari postaje KAKO nešto govorimo ili kažemo.

Konkretno, ono što smo mi u glavi naumili reći je jedno, a ono što će osoba „čuti“ kroz naš govor tijela, boju glasa i način kako ćemo to izreći je ono na temelju čega ona stvara svoju verziju vaše priče iz glave – uglavnom to bude nešto drugo. Naravno i riječi (iako su one samo 7% komunikacije) imaju velik značaj. Na primjer, ako smo osobi već nekoliko puta nešto pokušali objasniti i želimo pokušati još jednom i krenemo na način da prva rečenica zvuči ovako nekako: Već sam ti 100 puta rekla… Koliko nas je osoba s druge strane zaista spremna čuti? Nismo li si time ustvari upravo zatvorili vrata?

Koliko ste vi spremni saslušati nekoga tko tako krene razgovarati s vama? Kada bismo tu još dodali i izraz lica koji je natmuren i ljut i boju glasa kao da vam sve to već ide na živce (jer vjerojatno i ide) taj razgovor je osuđen na propast prije nego što ste uopće rekli što vam je na umu.

Kako se onda pripremiti na razgovor s ljudima koji nas „ne čuju“, saznajte u radionici predavačice Sanje Gomuzak? Kako znati što reći, a da ne pokrenemo svađu ili raspravu? Zapitajte se nekoliko stvari:

1. Kako ću izgledati kada ću to govoriti? – stav tijela, izraz lica, otvorene ruke,…

2. Kako će to zvučati? – boja glasa, ton, brzina govora,…

3. Kako ću početi i završiti razgovor? – pozitivne rečenice, ja rečenice, ne napadačke riječi, bez optuživanja, bez „već, uvijek, svaki put, nikada,…“

Razmislite o sebi i svom načinu na koji komunicirate. Kako to izgleda i zvuči, koliko određene riječi mogu povrijediti ili uvrijediti drugu stranu, koliko se jasno izražavam, a da pri tome ne djelujem bahato ili nesigurno.

Komunikacija je DVOSMJERNA i odgovornost je na obje strane

U dvosmjernoj komunikaciji odgovornost je na obje strane -  i na onoj koja šalje poruku i na onoj koja prima.

Nažalost, nemamo utjecaj na drugu osobu i na to što ona želi i može čuti, no imamo na to kako ćemo mi poslati tu poruku, a da nas se zaista ispravno čuje i doživi. Šteta je da si ne dopustimo rast i razvoj svojih komunikacijskih vještina samo zato jer je lakše za drugu stranu reći da ne želi slušati ili razumjeti. Šteta je da smo zato dva svijeta različita.

Vidimo se na devetoj Mini Akademija Poslovnog savjetnika od 13. do 16. listopada 2020. u Zagrebu. Svaki polaznik dobit će i diplomu (potvrdu) o sudjelovanju na Akademiji te poklon paket sponzora.

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 0
VIDEO

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi
FELJTON: ČERNOBILSKE TAJNE

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi

PRVI DIO Zagrebački Radio 101 prvi je u Jugoslaviji objavio informaciju o nuklearnoj katastrofi u Černobilu. Znanstvenica Alica Bauman danima je na televiziji obavještavala javnost o posljedicama

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'
PRATITE NA 24SATA

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'

Povijesnim preletom od vojne baze kod Bordeauxa u Zagreb stiže prvih šest od ukupno 12 borbenih zrakoplova Rafalea koje je Hrvatska naručila od Francuske
Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'
POGLEDAJTE VIDEO

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s višenamjenskim borbenim avionima Rafale danas 25. travnja 2024. godine oko 12 sati prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor stupili su u kontakt s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe. U hrvatski zračni prostor ušli su u području Istarske županije, a poletjeli su s aerodroma u francuskom Bordeauxu nešto prije 11 sati. Prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslali su poruku svim hrvatskim građanima s ovog povijesnog preleta: "Upravo ulazimo u hrvatski zračni prostor koji će od danas biti još sigurniji. Hrvatski Rafale i hrvatski piloti su stigli kući!"