Peking će ujedno ukinuti privremene carine na 210 proizvoda koje uvozi iz povlaštene skupine zemalja budući da više ne bi bile povoljne u usporedbi s novim carinskim stopama
Kina od početka srpnja reže carine na brojne proizvode
Kina će od početka srpnja sniziti uvozne carine na gotovo 1.500 potrošačkih proizvoda, od kozmetike do kućanskih aparata, kako bi potaknula uvoz u sklopu planiranog otvaranja gospodarstva.
Potez je u skladu s obećanjem Pekinga trgovinskim partnerima, uključujući Sjedinjene Države, da će usvojiti mjere za povećanje uvoza.
Nakon najave općeg plana ministarstvo financija objavilo je u četvrtak i detaljni popis proizvoda na koje se odnose njihove nove, snižene carinske stope. Objava se nadovezala na priopćenje kineske vlade od srijede da će Kina sniziti uvozne carine na potrošačke artikle, uključujući odjeću, kozmetiku, kućanske aparate i lijekove.
Tako će s početkom sljedećeg mjeseca prosječna carinska stopa na 1.449 proizvoda uvezenih iz povlaštenih zemalja biti snižena s 15,7 na 6,9 posto, što odgovara smanjenju od oko 60 posto, navelo je ministarstvo financija na internetskoj stranici.
Carine na odjeću, obuću, kape, kuhinjske potrepštine i sportsku opremu bit će više nego prepolovljene, na prosječnih 7,1 posto, s dosadašnjih 15,9 posto.
Carine na perilice za rublje i hladnjake bit će srezane s 20,5 na osam posto a najavljeno je i smanjenje carina na preraađenu hranu, poput ribe iz uzgoja i ribljih proizvoda,te na mineralnu vodu, s 15,2 na 6,9 posto.
Kozmetički proizvodi za kožu i kosu, te neki medicinski i zdravstveni proizvodi, također će se uvoziti uz snižene carinske stope, od 2,9 posto, u odnosu na dosadašnjih 8,4 posto.
Lijekovi u rasponu od penicilina i cefalosporina do inzulina bit će pak oslobođeni carina koje trenutno iznose šest posto.
Peking će ujedno ukinuti privremene carine na 210 proizvoda koje uvozi iz povlaštene skupine zemalja budući da više ne bi bile povoljne u usporedbi s novim carinskim stopama.
U prosincu prošle godine Kina je snizila uvozne carine na gotovo 200 potrošačkih proizvoda, uključujući hranu, dodatke prehrani, farmaceutske proizvode, odjeću i rekreacijsku robu, sa 17,3 na prosječnih 7,7 posto, navode u ministarstvu financija.