Mi nećemo dozvoliti da se vrijeđa Hrvatska, bez obzira tko je to i što je to, to nije korektno zato što smo mi članica NATO-a i Europske unije, kaže ministar obrane
Kotromanović o napadima na Gotovinu: 'Teško je to doživio'
Razgovarali smo neformalno o proslavi Oluje. Ja sam razgovarao više puta o tome i s predsjednicom i s predsjednikom Vlade. Oni to podržavaju. Ideja je kratko da u Kninu sve ostaje kako je, dizanje zastave, polaganje vijenaca, sve što smo imali i do sada. I to je lijepo, to je dio tradicije i dio stvari koje ne možemo, nećemo i ne smijemo izbjeći zato što je Knin nama važan i politički i vojno zato što je to bio jedan od naših ciljeva u Oluji. General Ante Gotovina definitivno mora doći na proslavu Oluje i doći će sigurno, rekao je ministar obrane Ante Kotromanović u Dnevniku Nove TV.
Mimohod bi bio isti dan popodne u Zagrebu.
- Zašto? Zato što su prijašnji mimohodi bili u Zagrebu. I predsjednik Tuđman je stalno to organizirao u Zagrebu. To je najlaške nama i logistički, politički to sve skupa napraviti ovdje. Ja želim vidjeti tip mimohoda francuski, to sam vidio u Parizu, gdje bi bile počasne, povijesne postrojbe, alkari, branitelji, ešaloni, svi elementi nacionalne sigurnosti se tu moraju pokazati, MUP, onda naravno vojska. I još jedna stvar, naši saveznici da dođu na to - rekao je Kotromanović.
General Gotovina ovih je dana bio izvrgnut jednom oštrom napadu iz redova srbijanske vlade. Kotromanović je rekao da je Gotovina to 'teško doživio'.
- To znam. A kako gledam, Hrvatska je ponudila ruku suradnje Srbiji i mi smo tu korektni. Citirat ću Antu Gotovinu: rat je prošlost, okrenimo se budućnosti. Mi smo se okrenuli budućnosti i ja znam da taj čovjek nije anđeo, ali on je veliki zapovjednik i to moram jasno reći jednu rečenicu, mi nećemo dozvoliti da se vrijeđa Hrvatska, bez obzira tko je to i što je to, to nije korektno zato što smo mi članica NATO-a i Europske unije i ponavljam nećemo dozvoliti da se vrijeđa Hrvatska – rekao je Kotromanović.
'Stvarno ćemo imati jaku kopnenu vojsku'
Što se tiče Hrvatske vojske, ministar obrane je rekao da su pokrenuli niz projekata.
- U zadnje tri godine u administraciji u ministarstvu radi 300 ljudi manje. Napravili smo sustav transparentne nabave, sustav upravljanja osobljem, riješili smo nekretnine, pokrenuli smo nove sustave, velike sustave vrijednosti, recimo modernizacije, tako da smo modernizirali i helikoptere i avione, sada ulažemo sto milijuna kuna u radarski sustav, modernizirali smo kopnene radare, kupujemo 'haubice 155' koji su najbolji tip oružja koji ima svega nekoliko zemalja NATO-a. I to stvarno ćemo imati jaku kopnenu vojsku. Imat ćemo 126 Patria tijekom ove godine. Ući će preko sto Patria u operativnu uporabu tako da ćemo podignuti mobilnost i zaštitu naših postrojbi. Dobili smo iz donacije 212 vozila koja su moćna, to su borbena vozila. Za mornaricu radimo pet obalnih, oklopnih brodova nakon 10-ak, 15-ak godina priče. I do kraja 2017. nabavit ćemo dva minilovca iz Njemačke, to radimo s našim strateškim partnerima. Recimo, samo u infrastrukturu smo ubacili preko 170 milijuna kuna godišnje. Uložili smo samo u infrastrukturu HRZ-a 70 milijuna kuna. Mi smo puno sredstava uštedjeli na nabavi i to smo reinvestirali u druge projekte. Na takav način, s obzirom na proračun koji imamo, mi smo uspjeli napraviti taj jedan korak više u odnosu na ono što smo imali prije - pobrojao je Kotromanović.
'Poslali bi naše instruktore u Kurdistan'
Ministar obrane je jako zadovoljan održanim vijećem za obranu.
- Donijeli smo nekoliko važnih političkih odluka u smislu da se želimo angažirati negdje vani. Mi smo se sad dosta smanjili u misijama u Afganistanu i naša je zadaća, mi smo članica antiterorističke koalicije recimo, ja sam čak i posjetio Irak, angažirati se na sjeveru Kurdistana zajedno s Nijemcima, oni su dolje već nekoliko mjeseci, u neborbenoj misiji, to ponavljam. Poslali bi naše instuktore za trening recimo topnika, inženjeraca, i u Hrvatskoj i dolje. Naravno treba proći proceduru, bilateralno to riješiti s Bagdadom, parlament mora odobriti. Ja bih volio vidjeti naše vojnike zajedno s drugim pripadnicima NATO-a na tom prostoru - rekao je Kotromanović.
'Imat ćemo borbeno zrakoplovstvo. Prvo nabavka helikoptera'
Ministar se osvrnuo i na činjenicu da je Hrvatska ostala bez šest pilota i instruktora letenja Krila Oluje.
- Uvijek postoji krivnja i odgovornost, ali ja ću reći bitnije stvari. Mi smo donijeli danas jednu važnu odluku o tome, potvrdili smo ono što je vijeće prije reklo da želimo imati i imat ćemo borbeno zrakoplovstvo. To je vrlo važna stvar. Sada u ministarstvu obrane mi radimo studiju s našim stručnjacima koja će vidjeti sve moguće najbolje varijante. Ja govorim o strategiji, mi idemo sada na nabavku novih helikoptera. Dobit ćemo ove Kiowe koji izvidnički napadni helikopteri su sjajni od SAD-a. Kupit ćemo Black Hawke, uložit ćemo u infrastrukturu u HRZ još jako puno, sada dubinski snimamo stanje u HRZ-u. Donijet ćemo novi pravilnik o letenju, o letačkim dodacima. Nama je cilj u roku dva do tri mjeseca snimiti sve probleme vezane za HRZ i na taj način stvoriti bolje uvjete, personalne, materijalne, infrastrukturu i donijeti ono što najviše zanima pilote, a to je novu tehniku na kojoj će se letjeti i obučavati - rekao je ministar za Dnevnik Nove TV.