Crnomorska inicijativa za žitarice, kojoj su posredovali Ujedinjeni narodi i Turska u srpnju prošle godine, imala je cilj spriječiti globalnu prehrambenu krizu dopuštajući siguran izvoz žitarica blokiranih invazijom Rusije iz triju ukrajinskih luka
Kremlj: Ima mnogo pitanja oko dogovora o crnomorskom žitu
Kremlj je u četvrtak priopćio da još uvijek ima "mnogo pitanja" oko dogovora o crnomorskom žitu i da trenutačno nema planova za razgovore između predsjednika Vladimira Putina i glavnog tajnika UN-a Antonija Guterresa.
Crnomorska inicijativa za žitarice, kojoj su posredovali Ujedinjeni narodi i Turska u srpnju prošle godine, imala je cilj spriječiti globalnu prehrambenu krizu dopuštajući siguran izvoz žitarica blokiranih invazijom Rusije iz triju ukrajinskih luka.
Mnogo neodgovorenih pitanja
Dogovor je produljen za 120 dana u studenom i trebao bi se ponovno obnoviti 18. ožujka. Međutim, ne može se obnoviti ako se Rusija usprotivi, a Moskva je već naznačila da nije zadovoljna načinom na koji se sporazum provodi.
- Ima još mnogo pitanja o krajnjim primateljima, pitanja o tome kamo ide većina žitarica. I naravno, pitanja o drugom dijelu sporazuma svima su dobro poznata - rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Rusija se i ranije žalila da većina ukrajinskog žita izvezenog prema sporazumu ide u bogate zemlje. "Drugi dio" dogovora odnosi se na memorandum o razumijevanju s Ujedinjenim narodima koji olakšava izvoz ruske hrane i gnojiva.
Moskva: Ograničena su plaćanja, logistika i osiguranje
Ruski poljoprivredni izvoz nije izričito na meti zapadnih sankcija, ali Moskva kaže da su ograničenja njezinih plaćanja, logistike i industrije osiguranja "zapreka" izvozu njezinih žitarica i gnojiva.
Čelnik UN-a Guterres sastao se u srijedu u Kijevu s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskijem kako bi razgovarali o produljenju sporazuma, a vodeći dužnosnik UN-a za trgovinu sljedeći tjedan trebao bi se sastati s visokim ruskim dužnosnicima u Ženevi.
Ukrajina je u skladu sa sporazumom do sada izvezla više od 23 milijuna tona uglavnom kukuruza i pšenice, prema podacima Ujedinjenim narodima. Glavna primarna odredišta za pošiljke bile su Kina, Španjolska, Turska, Italija i Nizozemska.