Belgijac Peter Piot je sa skupinom kolega u laboratoriji u Antwerpenu 1976. godine otkrio virus ebole. Nada se da će stručnjaci sadašnju epidemiju uspjeti kontrolirati
Liječnik koji je 'otkrio' ebolu: Ovo je humanitarna katastrofa
Direktor londonske škole za higijenu i tropske bolesti Peter Piot je u laboratoriju u Antwerpenu u Belgiji sa skupinom kolega otkrio ebolu. Dobili su uzrok krvi belgijske časne sestre koja je u Zairu, današnjem Kongu, patila od misteriozne bolesti.
Počelo je testom na žuticu
Kazao je kako je uzorak krvi došao jednog dana u rujnu 1976. godine, a donio im ga je pilot Sabana Airlinesa u plavoj termosici. Uz bocu je bilo i pismo jednog liječnika koji je zatražio da se krv testira na žuticu.
Brojni testovi bili su negativni, a da bi otkrili o čemu je riječ, Piot i kolege su virus izolirali te njime zarazili miševe. Nakon nekoliko dana što su bili zaraženi jedan od miševa je uginuo.
- Tada smo shvatili da je sadržaj termosice smrtonosan. Stiglo je još uzoraka redovnice, no ona je u međuvremenu umrla pa smo sve hitno morali prebaciti u laboratorij u Londonu, po naređenju Svjetske zdravstvene organizacije. Moj šef je skrivećki uzeo jedan uzorak kako bi ga sam ispitao, ali mu je ispao i razbio se. Srećom, nosio je kožne cipele pa se nije zarazio - rekao je Piot, koji se prvi prijavio da volontira u Kongu.
Ime je dobila po rijeci koja je najbliža mjestu epidemije
Nije se znalo kako se virus prenosi, pa je rizik bio još i veći. On je bolesti i dao ime ebola.
- Nismo htjeli da virus nazovemo prema mjestu gdje je otkriven kako ga ne bi trajno žigosali pa smo dali naziv po najbližoj rijeci od mjesta na kojem je izbila epidemija - rekao je.
Smatra da je trenutačno stanje humanitarna katastrofa te se nada da će stručnjacima uspjeti držati epidemiju pod kontrolom.