Građani Hrvatske teško žive radi pljačke i neuspjeha HDZ-a. Bilo im je bitno imati novac za stranku, sve su podređivali kako se osobno bogatiti, poručio je Linić
Linić: Ova Vlada nastoji riješiti posljedice HDZ-ove pljačke
Nakon današnje SDP-ove konvencije, Linić je dao izjave za novinare. Pitali su ga da komentira Karamarkovu izjavu kako ova Vlada nije 'ništa napravila za malog čovjeka'.
- Odgovor je da će ova Vlada pljačku koju je HDZ izveo posljednjih osam godina, u kojoj su sudjelovali i sadašnji čelni ljudi HDZ-a, vrlo teško nadoknaditi. Građani Hrvatske teško žive radi pljačke i neuspjeha HDZ-a. Bilo im je bitno imati novac za vlastitu stranku, imati novac promociju i sve su podređivali kako se osobno bogatiti. Ova Vlada Zorana Milanovića mijenja taj smjer, ova Vlada nastoji baviti se upravo malim čovjekom. Imamo predstečajne nagodbe gdje je zaštita radnog mjesta na prvom mjestu, a ne naplata poreza. Porezni dugovi građana, stvorili su ih hadezeovci, nismo ih naplatili. Ovi sadašnji ministri, svi do jednog, vode brigu o malim ljudima. Imamo mala primanja u javnom sektoru, ako netko pljačka, uništi zemlju i privredu to ne plaća niti jedna stranka, to pada na teret građana - bio je oštar Linić.
Upitan koliko će ovoj vlasti trebati da popravi posljedice osmogodišnje pljačke, ministar financija rekao je kako će opet trebati pet godina.
- Po Karamarku jedan mjesec. Trebamo doći do dva milijuna zaposlenih, opet će trebati pet godina. Pet milijardi kuna je potrošeno na potpuno neuspješno zdravstvo, koje ćemo ponovo sanirati, a već smo ga jednom sanirali 2001. godine. To su dubioze koje se ne mogu preko noći preokrenuti. Tu je sanacija brodogradnje, osam godina ništa u brodogradnju nisu ulagali, ova Vlada je sanirala devet milijardi kuna u brodogradnji, ali ne svojim novcem, nego siromašenjem građana Hrvatske. Dvije milijarde je opljačkano, zato je HDZ dobio novce, zato je Sanader dobio novce, to se još nije razriješilo, ova Vlada sve te pljačke pokušava riješiti, što manje prebaciti na građane, a sve to će platiti građani Hrvatske. U ovom trenutku mi smo energetski robovi, mi koji imamo vlastiti plin, nismo ulagali, nećemo ulagati državni novac, jer smo prezaduženi, mi trebamo strateške investitore, neovisno s kojeg kraja svijeta dolaze, mi im trebamo omogućiti ulaganje. Kad govorimo o hidroelektranama, HEP je porobljena firma, znamo tko ju je orobio, gdje je odlazio novac. To će naše zastarjele hidroelektrane obnoviti? - zapitao se Linić.
'Ako građani žele da idem pješke do Rijeke, ja to neću'
Novinari su ga pitali i koliko sva ministarstva imaju automobila te zašto se ne napravi registar.
- Nemamo automobile, imamo leasing, a to je nematerijalni trošak, to nije imovina koja postoji u niti jednom ministarstvu, imamo nekoliko starih automobila. U 2012. najveća ušteda u rashodima je bila ona na automobilima - rekao je Linić i dodao kako bi znao odgovoriti koliko automobila ima u Ministarstvu financija, ali da takva pitanja smatra provokativnima.
- Vi imate pravo da provocirate. Pogledajte na stranicama kolike su uštede u 2011. i 2012. godini, na automobilima 40 posto manje rashoda, zar to nije dovoljno? Ako građani smatraju da trebam ići pješke, na relaciji Zagreb - Rijeka, ja to neću jer to im nameću oni koji su do sada pljačkali - završio je razgovor s novinarima Linić.