Proizvođači će sad pršut lakše plasirati na tržište Europske unije, ali će cijene biti više. Procijenjuju da bi cijena pršuta sada mogla biti od 30 pa do 50 posto viša
Mađarska svinja, HR kvaliteta: EU zaštitila naš drniški pršut
Ulaskom u EU dobili smo krila, dobili smo iste uvjete koje imaju proizvođači u ostalim zemljama Unije, zadovoljno govore drniški proizvođači pršuta.
Njihov proizvod ušao je u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla na zajedničkom EU tržištu.
- Naš pršut postaje poznat i priznat u Europi, možemo lakše ići na to tržište, a taj zaštićeni pršut će sad sigurno imati neku drugu cijenu, od 30 do 50 posto višu - govori nam predsjednik drniških proizvođača pršuta Zvonimir Marin.
Trenutačno su kapaciteti 18 pršutara u udruzi oko 180.000 komada godišnje. Plasman je relativno siguran, ali problem je financiranje proizvodnje, jer su krediti komercijalnih banaka koje pršutari podižu za nabavku sirovine preskupi. Marin se nada da će se to promijeniti najavljenim otvaranjem Agro banke.
Drniški pršut, ali nije od domaće svinje
Priznao je da se drniški pršut ne radi od domaćih svinja.
- Mi uglavnom nabavljamo sirovinu izvana, ali sve što postoji na hrvatskom tržištu mi to kupimo, sve što se ponudi. Međutim, Hrvatska uvozi 70 posto svinjskog mesa, a osim toga, u našoj zemlji ne postoje ni klaonice. Žito Osijek, kao jedan od najvećih naših proizvođača svinja, kolje u Mađarskoj jer u Hrvatskoj nema klaonica koje to mogu zaklati - rekao je. Ipak, svinje se mogu kupovati samo na bližim destinacijama.
- Jer od trenutka klanja do trenutka soljenja ne smije proći više od 72 sata - naglasio je predsjednik proizvođača.