PRESTIŽNA NAGRADA: Vorgićev roman ‘Još ne sviće’ našao se u utrci za Nagradu Fric, koju dodjeljuje tjednik Express. Atlantic grupa pobjedniku daruje čak 75.000 kuna
Marinko Vorgić: Došlo vrijeme kad i starlete idu u crkvu...
Želio sam pokazati kako ni politika nije ono što je nekad bila, kaže crnogorski književnik Marinko Vorgić.
Njegov kriminalistički roman “Još ne sviće”, objavljen u izdanju 24sata, našao se među 14 knjiga u širem izboru za Nagradu Fric. Tjednik Express po drugi će put dodijeliti Frica, a nagrađeni autor najbolje knjige fikcijske proze, uz mobilnu skulpturu žiroskopa, osvojit će 75.000 kuna, koje je osigurala Atlantic grupa. Vorgićev roman vodi nas u zemlju tajkuna i prevaranata, zemlju u kojoj su se nakon tranzicije izgubile nekadašnje vrijednosti i u kojoj se svatko bori samo za vlastite interese. Iako nigdje to izričito ne spominje, daje se naslutiti kako se radi o Crnoj Gori. - Crna Gora nije nigdje imenovana u knjizi, ali je svakako prepoznatljiva. Roman daje mnogo univerzalniju sliku balkanske tranzicije i mislim kako se ono što sam prikazao slobodno moglo dogoditi i u nekoj drugoj balkanskoj zemlji - objašnjava književnik. Želio je, kaže, opisati trivijalnost koja je u društvu nastala nakon tranzicije. - Dubinska ideja romana je priča o simultanosti pravih, bitnih i trivijalnih stvari. Simultanost nas vodi u besvojstvenost - ustvrdio je Vorgić. Kako bi prikazao trivijalnost o kojoj govori, autor se poslužio zavodljivim motivima tranzicije, kao što su tajkuni, pretvorba i privatizacija, što knjigu čini čitljivom u jednom dahu. - Živimo u toliko apsurdnom društvo da me više ništa ne može iznenaditi. Na jednoj beogradskoj televiziji gledao sam prijenos iz crkve u kojoj je nekakva oskudno odjevena trash starleta u pratnji stripera došla do patrijarha koji ju je ugodno pozdravio. Što možemo očekivati od društva kad su i starlete dobrodošle u crkvu? - pita se književnik. Mafija u Vorgićevu djelu ima posebnu važnost, a pisac je naglasio i koja je razlika između starih i mladih tajkuna.
- Mladi lavovi iz kriminalnog miljea odstranjuju staru gardu koja nije dirala u državu. Nekad je mafija državu držala po strani, a danas se petlja u nju - ističe Vorgić.
Moderni političari su, dodaje, možda najbolji prikaz besvojstvenosti koja vlada.
- Imamo politiku bez svojstava koja nema nikakvu ideologiju, osim osobne koristi za pojedinog političara. Iako postoje razne političke stranke, sve su one zapravo ista stvar. Ljevica se više ne bavi klasnim pitanjima, a desnica ne čuva tradiciju. Izbori su postali kulisa - poručuje Vorgić. U romanu je, ocjenjuje član žirija Boris Rašeta u obrazloženju izbora za Nagradu Fric, važan i Paolo, gay Crnogorac, koji nakon niza peripetija bježi u Njemačku kako bi se spasio. Čini se da prikaz gay scene u Crnoj Gori zaslužuje posebne pohvale jer se autor poprilično potrudio pročitati mnoštvo maskulinih mitova u homoerotskom ključu.