Obavijesti

News

Komentari 0

Međunarodni dan muzeja ove godine pod temom jednakosti

Međunarodni dan muzeja ove godine pod temom jednakosti
1

Mnogi su muzeji zbog koronavirusa morali promijeniti planirane događaje, no prilagodili su se novonastalim okolnostima i organizirali virtualna događanja, izložbe i vodstva

VIDEO

Temom "Muzeji za jednakost: različitost i uključivost" muzeji diljem Hrvatske proslavit će ovogodišnji Međunarodni dan muzeja, koji se obilježava 18. svibnja.

Mnogi su muzeji zbog koronavirusa morali promijeniti planirane događaje, no prilagodili su se novonastalim okolnostima i organizirali virtualna događanja, izložbe i vodstva, edukativne serijale na društvenim mrežama, digitalna muzejska izdanja, online radionice.

Prema prijedlogu ICOM-a tema za Međunarodni dan muzeja upućuje na muzeje kao promicatelje razumijevanja i uvažavanja različitosti kao i na socijalni senzibilitet i inkluzivno ponašanje.

- Hrvatska muzejska scena posljednjih petnaestak godina bilježi u praksi projekte prilagođene najrazličitijim korisnicima s obzirom na dob, razinu edukacije te na druge posebnosti koje ih određuju. Njihov je broj u porastu, a radi se prije svega o inkluzivnim projektima prilagođenim osobama s invaliditetom, od kojih svaka skupina traži poseban pristup - ističe se u najavi Muzejskog dokumentacijskog centra (MDC).

Kako se dodaje, suvremena muzeologija koristi se metodologijom inkluzije u prezentaciji i komunikaciji baštine pri čemu pomiče granice prema korisnicima s uvažavanjem pripadanja različitim rasama, drugoj etničkoj pripadnosti, roda, klase, dobi, fizičke sposobnost, jezika, religije, ekonomskog statusa, rodnog opredjeljenja.

Građa iz muzejskog fundusa podložna je prilagodbi i interpretaciji sukladno misiji muzeja te odabiru ciljane skupine korisnika među kojima su i ranjive skupine, osim osoba s posebnim potrebama tu su i ljudi koji zbog siromaštva nisu posjetitelji muzeja.

- Njihov broj se u posljednje vrijeme uvećao, naše društvo zahvatila je ekonomska i socijalna depriviranost, pa dio društva ima izrazito nizak životni standard. Iako je komuniciranje njihovih prava više vezano uz pravne i socijalne institucije, doprinos muzeja može biti prezentacija njihove kulturne baštine uz prigodnu medijaciju teme - napominje se.

Inkluzija se nastoji primijeniti na rodno obespravljene osobe, a sve se više govori i o međugeneracijskom nerazumijevanju i inkluzivnim programima koja uključuju djecu, mlade i starije.

Iz Muzejskog dokumentacijskog centra kažu da je mnogo načina na koje bi muzeji mogli sudjelovati u inkluziji, a preduvjet je vođenje komunikacije u ozračju poštovanja i uvažavanja različitosti životnih prilika i stilova i spoznaja da inkluzija počinje samorefleksijom, introspekcijom i nikad ne završava.

Detaljne informacije o programima koji će se održati povodom Međunarodnog dana muzeja nalaze se na internet stranicama MCD-a.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 0
VIDEO

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi
FELJTON: ČERNOBILSKE TAJNE

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi

PRVI DIO Zagrebački Radio 101 prvi je u Jugoslaviji objavio informaciju o nuklearnoj katastrofi u Černobilu. Znanstvenica Alica Bauman danima je na televiziji obavještavala javnost o posljedicama

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'
PRATITE NA 24SATA

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'

Povijesnim preletom od vojne baze kod Bordeauxa u Zagreb stiže prvih šest od ukupno 12 borbenih zrakoplova Rafalea koje je Hrvatska naručila od Francuske
Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'
POGLEDAJTE VIDEO

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s višenamjenskim borbenim avionima Rafale danas 25. travnja 2024. godine oko 12 sati prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor stupili su u kontakt s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe. U hrvatski zračni prostor ušli su u području Istarske županije, a poletjeli su s aerodroma u francuskom Bordeauxu nešto prije 11 sati. Prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslali su poruku svim hrvatskim građanima s ovog povijesnog preleta: "Upravo ulazimo u hrvatski zračni prostor koji će od danas biti još sigurniji. Hrvatski Rafale i hrvatski piloti su stigli kući!"