Nakon sjednice, ministri obrane i ministri vanjskih poslova EU su otišli na zajednički radni ručak, a pridružio im se i ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman
Ministar Banožić na sastanku europskih ministara obrane govorio je o obrani u - svemiru
Ministar obrane Mario Banožić na neformalnom sastanku ministara obrane EU u Brestu govorio je o obrani u - svemiru.
Tema prvog dana sastanka koje je organiziralo francusko predstavništvo Vijećem EU, u srijedu 12. siječnja, bila je djelovanje državnih i nedržavnih aktera u područjima provedbe EU misija i operacija, priopćio je MORH.
Banožić je u svom obraćanju istaknuo kako razne skupine svojim sve agresivnijim djelovanjem nastoje umanjiti napore Europske unije usmjerene na jačanje stabilnosti našeg susjedstva.
Na drugoj sjednici održanoj u četvrtak, 13. siječnja, razgovarali su o očuvanju strateških interesa EU-a u osporenim domenama s fokusom na svemir.
Banožić je naveo kako je zbog rastućeg broja neprijateljskih aktivnosti u toj domeni potrebno osmisliti sveobuhvatan pristup kako bi se osigurali ekonomski i strateški interesi te stabilno i održivo korištenje resursa. Istaknuo je kako buduća EU strategija za svemir u području obrane i sigurnosti mora doprinijeti jačanju zajedničkog razumijevanja i političke svjesnosti o povezanosti svemira i obrane, što će doprinijeti i mogućnosti identifikacije prijetnji.
- Korištenje EU obrambenih inicijativa poput PESCO-a, CARD-a i EDF-a može doprinijeti daljnjoj sinergiji između civilnih i obrambenih industrija. EU u navedenom području mora nastaviti razvijati međunarodni pravni okvir što je još jedno od područja suradnje s partnerskim organizacijama NATO-om i UN-om - kazao je ministar.
Uz ministre obrane EU sudjelovali su glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, podtajnik UN-a za mirovne operacije Jean-Pierre Lacroix i predsjednica pododbora Europskog parlamenta za sigurnost i obranu (SEDE) Nathalie Loiseau.
Nakon sjednice, ministri obrane i ministri vanjskih poslova EU su otišli na zajednički radni ručak, a pridružio im se i ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman. Tamo su razgovarali o revidiranom nacrtu Strateškog kompasa, dokumenta na kojem EU i države članice rade više od godinu dana, a čije se usvajanje očekuje u ožujku ove godine
Raspravljali su o ključnim političkim pitanjima koja će biti smjernica našim naporima na području sigurnosti i obrane za idućih 5 do 10 godina.
Banožić je tada ukazao na važnost brzog usvajanja treće po redu Deklaracije o EU-NATO suradnji. NATO je temelj kolektivne obrane u Europi te bi sukladno tome Strateški kompas trebao reflektirati nužnost komplementarnosti i sinergije obiju organizacija.
Pohvalili su i prijedlog razmatranja češće revizije Analize prijetnji EU što će doprinijeti uspostavi zajedničkog razumijevanja o izazovima s kojima se EU suočava.
Zaključno je naglasio da je potrebno bolje povezivanje EU obrambenih inicijativa i nacionalnih procesa obrambenog planiranja.