Slovenski premijer u pismu se zalaže za obnovu dijaloga, na način da se obje strane koncentriraju na provedbu arbitražne presude na kopnenom dijelu granice, kako ju je odredila arbitraža
Cerar pisao Plenkoviću: Treba nam povjerenstvo za granicu
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković odgovorio je predsjedniku Vlade Republike Slovenije Miri Ceraru te zahvalio na pismu upućenom 16. listopada ove godine.
U odgovoru predsjednika Vlade Plenkovića navodi se:
"U pismu potvrđenu privrženost Slovenije dobrosusjedskim odnosima i dijalogu s Hrvatskom, što u potpunosti zrcali i već poznata hrvatska stajališta, vidim kao dobar temelj za nastavak našeg dijaloga započetog prigodom susreta u Ljubljani 12. srpnja ove godine.
Koristim stoga ovu prigodu ponovno Vas pozvati u Zagreb, kako bismo, slijedom već ranije obavljenih priprema, održali naš idući sastanak u terminu koji bi nam zajednički odgovarao.
Slovenska stajališta o arbitražnom postupku i arbitražnoj odluci dobro su mi poznata kao što sam siguran da su Vama poznata hrvatska stajališta o tome.
No, razlika u polaznim stajalištima ne bi nas trebala priječiti da u konstruktivnom ozračju, u duhu partnerstva i međusobnog razumijevanja, pronađemo konkretna rješenja koja bi bila u interesu i na korist naših dviju država i naša dva naroda.
Predlažem stoga da na našem sastanku raspravimo sva otvorena pitanja između naših dviju država, uključujući i pitanje granice", stoji u odgovoru predsjednika Vlade Republike Hrvatske slovenskom kolegi.
Cerar pisao Plenkoviću: Treba nam povjerenstvo za granicu
U pismu što ga je u ponedjeljak uputio hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću slovenski premijer Miro Cerar predložio je dogovor o osnivanju zajedničkog povjerenstva koje bi se bavilo određivanjem granične crte temeljem arbitražne presude koju Hrvatska ne priznaje, prenosi u srijedu Slovenska tiskovna agencija STA.
To povjerenstvo bi "u skladu s definiranom granicom započela proces demarkacije granične crte, a bude li potrebno proučila i praktična rješenja, ondje gdje bi to bilo potrebno", stoji u Cerarovu pismu, navodi STA koja je pismo dobila na uvid.
Slovenski premijer u pismu se zalaže za obnovu dijaloga, na način da se obje strane koncentriraju na provedbu arbitražne presude na kopnenom dijelu granice, kako ju je odredila arbitraža.
Što se tiče granice na moru, Cerar u pismu navodi da su je arbitri precizno odredili, koordinacije su poznate, što omogućuje "neposrednu provedbu" presude.
Unatoč tome, Cerar u svojoj poruci navodi da je potreban i razgovor o provedbi presude u onom dijelu koji se se odnosi na ono što se u presudi na engleskom naziva "junction area". Riječ je o koridoru, svojevrsnoj morskoj "spojnici" kojim bi preko hrvatskih voda Slovenija imala pravo slobodne plovidbe, preleta i polaganja kabela prema otvorenom moru u Jadranu. Dio slovenske partlamentarne oporbe u prvim reakcijama na presudu arbitara izražavao je mišljenje da Slovenija tim koridorom "nije dobila ono što je očekivala" jer joj arbitražni sud nije dodijelio teritorijalni kontakt s otvorenim morem, nego samo svojevrstan slobodan režim prolaza i plovidbe u hrvatskim vodama.
Premijer Andrej Plenković, podnoseći u srijedu Hrvatskom saboru godišnje izvješće o radu govoreći o odnosima sa Slovenijom je rekao da je njegov poziv slovenskom premijeru na nastavak dijaloga o svim otvorenim pitanjima i dalje otvoren.
Ponovio je kako Hrvatsku odluka arbitražnog suda ne obvezuje i da je neće primijeniti.
Slovenskog premijera Miru Cerara pozvao je u Zagreb. "Dvije smo susjedne i prijateljske zemlje, dovoljno zrele da otvorena pitanja riješimo sami", zaključio je premijer.