Obavijesti

News

Komentari 178

'Moja obitelj u Siriji nema vode i hrane, oboljeli su i od tifusa'

'Moja obitelj u Siriji nema vode i hrane, oboljeli su i od tifusa'
8

Sirijac Jihad Sharifi iz Zaprešića živi u Hrvatskoj od 1982. godine. Sudski je tumač i prevoditelj. U rodnoj zemlji ostali su mu braća i sestre s kojim se čuje redovito

Sirija je uvijek otvorena srca primala izbjeglice iz kriznih područja. Iračani, Kurdi, Palestinci i mnogi drugi ondje su pronašli spas. Danas im svi okreću leđa, kaže Jihad Sharifi iz Zaprešića.

On je iz rodnog Maarat al - Nu’mana davne 1982. došao u Hrvatsku tražeći bolji život. Ostao je ovdje i zasnovao obitelj. Sudski je tumač i prevoditelj za arapski jezik. Ima suprugu i dvoje već odrasle djece, a u Siriji su mu ostala dvojica braće i tri sestre.

Davor Puklavec/Pixsell

- Često se čujem s njima i ondje je situacija zaista dramatična. Imaju tifus koji se proširio jer nema pitke vode, a voda koju dostavljaju cisternama dolazi iz nepoznatog izvora. Nema hrane, novca, lijekova... Nitko ne bježi jer želi, nego jer mora - objasnio je situaciju ogorčen što je eskalirala do današnjih razmjera. Ističe da je Sirija uvijek primala brojne izbjeglice.

- Dolazili su iz Iraka i Irana, Kurdi iz Turske, izbjeglice iz Libanona, iz Palestine. Samo iz Palestine je prema nekim računicama došlo oko 800.000 ljudi. Nikad nismo pitali odakle su. Sad su svi zaboravili da je narod Sirije izbjeglicama ponudio, ne kampove, nego su otvorili vrata svojih domova. U vlastitim kućama ljudi su prihvatili izbjeglice i pomogli im. U Jordanu nas smještaju u kamp koji više sliči logoru, a u Libanonu su nam jasno dali do znanja da nismo dobrodošli, pa i oni koji su uspjeli stići u tu zemlju zbog pritisaka bježe iz nje - opisao je Jihad.

Kaže da ne razumije zašto su Katar, Saudijska Arabija, Kuvajt i Arapski Emirati zatvorili granice za sirijske izbjeglice.

- Bilo bi logično da tako bogate zemlje koje imaju i novca i prostora prihvate Sirijce. Da su humani, primili bi te ljude i vratili ih kućama kad se situacija smiri. Mislim da možda strahuju da će im izbjeglice napraviti nered i prouzročiti probleme pa radi mira u kući ne žele otvoriti granice. Ne znam - pokušao je obrazložiti politiku zemalja koje su kulturološki bliže Sirijcima nego Europa, no ne prihvaćaju izbjeglice iz te zemlje. 

S druge strane, čitao je brojne komentare onih koji smatraju da izbjeglice ne treba primiti i prihvatiti jer se među njima možda nalaze ISIL-ovi teroristi koji na taj način pokušavaju ući u europske države. Jedini cilj u tom slučaju bio bi im destabilizacija sigurnosti i stvaranje problema.

- Ne znam je li to istina. Teroristi ISIL-a su brutalni zločinci i njima je vlastiti interes uvijek na prvome mjestu, pa i onda kad su tvrdili da se bore za druge. Evo, neki dan su u Dumi kraj Damaska ubili stotinjak ljudi. Oni ne biraju i ubijaju sve pred sobom. Bez obzira na to ima li ih među izbjeglicama ili ne, svakako bi trebala određena doza opreza te uvijek treba računati i na tu mogućnost - objasnio je Jihad.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 178
DORH pokrenuo izvide kupnje zemljišta Ivane Kekin u Istri?
KUPILI PO POVOLJNOJ CIJENI

DORH pokrenuo izvide kupnje zemljišta Ivane Kekin u Istri?

Kekini su veći dio zemljišta, ukupne površine 412 kvadrata, kupili 2018. od grada Buje na javnom natječaju. Početna cijena koju je grad tražio bila je manja od 9 eura po kvadratu