Odbor za Ustav glasovima vladaćuje većine, skladno najavama, predlaže Saboru da se referendumsko pitanje o monetizaciji autocesta uputi na ocjenu Ustavnom sudu
Stanić: Odbor je zlonamjerno tumačio referendumsko pitanje
Odbor za Ustav glasovima
vladajuće
većine, skladno najavama,
predlaže Saboru da se
referendumsko pitanje o monetizaciji autocesta uputi
na ocjenu Ustavnom sudu. Odlukom se sugerira da se prije konačne odluke zatraži
očitovanje Suda EU
, a ako se to prihvati, čitava procedura mogla bi se odgoditi na oko godinu dna. Predsjednik Odbora Peđa Grbin (SDP) smatra da
postoje ozbiljne dvojbe oko ustavnosti
i dopuštenosti pitanja.
- Ovdje se ne radi o referendumu o autocestama, on se možda tako zove, možda je i javnosti tako prezentirano da se potpisi prikupljaju radi protivljenja monetizaciji autocesta, međutim kada se pročita referendumsko pitanje u njemu se ne spominju autoceste. U konkretnom slučaju radi se o referendumskom pitanju koje ide za time da se zabrani davanje bilo kojeg od 27.030 kilometara javnih cesta u Hrvatskoj u koncesiju . Usvajanjem pitanja, niti na jednoj javnoj cesti niti na jednom njezinom dijelu ne bi se mogla zasnovati koncesija za usluge kao što su telekomunikacijske usluge, usluge oglašavanja, usluge zbrinjavanja otpadnih voda, prateće i pomoćne usluge prijevoza pa ni one koje se odnose na trgovinu i ugostiteljstvo - obrazložio je Grbin.
Napominje da je pitanje dvojbeno i sa stanovišta poduzetništva i tržišnog natjecanja , a pitanje je da li je to racionalno opravdanje s ekonomskog stajališta.
Jelušić: Manipuliraju javnošću
Ivo Jelušić (SDP) osvrnuo se na prikupljanje potpisa za koje je utvrđeno da ih je dovoljno. Smatra da je u toj proceduri prikupljanja potpisa nisu ispunjeni svi demokratski kriteriji . Smatra da se građani imaju pravo izjašnjavati o vitalnim odlukama, ali na temelju istinitih činjenica . Jelušić je ustvrdio da je Inicijativa "Ne damo naše autoceste" manipulirala javnošću tvrdnjom da će se davanjem autocesta u koncesiju država oštetiti za 80 milijardi kuna, za što se može napraviti 40.000 škola ili vrtića.
- Ako bi to bilo tako, ja sam prvi za referendum i protiv monetizacije. Ali nije istina da će država izgubiti 80 milijardi kuna. Podaci s kojima se izlazilo i tražilo potpise su neistina, da ne kažem laž, i čudi me da je prikupljeno ovako malo potpisa, ako je to istina. Jer ako je ovo istina, onda je trebalo prikupiti dva milijuna potpisa. Tko je lud ne dati svoju podršku tako nečemu - kazao je Jelušić koji se pita je li odluka donesena na manipulaciji demokratska odluka . Čudi ga zašto se išlo s manipulacijom, a ne istinom prema građanima . Čudi ga i da su se u "ozbiljne manipulativne procese" dale uvući udruge civilnog društva.
- Mi želimo da ljudi demokratski odluče, ali nismo omogućili demokratske pretpostavke za to - poručio je Jelušić.
Pupovac: Inicijativa štiti interese građana i države
Milorad Pupovac (SDSS) napomenuo je da građani, s obzirom na iskustvo privatizacije i rizike koncesije, imaju pravo biti tretirani kao subjekti sa svojim pravom jer su oni do sada izdvajali i plaćali te autoceste.
- Smatram da inicijative ove vrste nije da spriječi tržišnu utakmicu nego da zaštiti interese građana i države s obzirom na iskustva koja smo imali s privatizacijom, koja nije dobra, i koja je najčešće u sukobu s Ustavom i zakonom . Smatram da je u skladu s Ustavom čuvanje vrijednosti koje predstavljaju nacionalno bogatstvo i kojima se štiti interes građana koji su korisnici tih autocesta i države - rekao je Pupovac.
Zelić: Zabrana se odnosi samo na gradnju i upravljanje autocestama
Dragan Zelić (GONG) pozvao je javnost da pažljivo pročitaju referendumsko pitanje pa će vidjeti da stvari nisu bar takve kao što se navodi u odluci Odbora. Tvrdi da se zabrana koncesija odnosi samo na gradnju i upravljanje autocesta te da se druge koncesije ne zabranjuju, što se kaže može shvatiti ako se pažljivije čita pitanje. Nada se da će Ustavni sud prije same odluke otvoriti javnu raspravu ili saslušanje pozvati sve zainteresirane strane. Zelić je stava da bi se kod svake odluke, posebno ovako važne koje imaju dugoročne i dalekosežne posljedice za cijelu RH, trebala konzultirati javnost.
Zelić: Hoće li ovo bit projekt u punoj potenciji za korupciju?
- Vlada si je dala za pravo da predloži jedan model monetizacije kroz koncesiju autocesta bez ikakvog sudjelovanja javnosti. To je stvarno hrabro, da mislite da ste najpametniji i da bez konzultiranja s građanima donesete ovakvu odluku. Drugi problem je transparentnost cijelog postupka. Hoćemo li ovako važne odluke donositi na netransparentan način? Treće su koruptivni rizici . Mi nigdje nismo vidjeli na koji se način misli upravljati koruptivnim rizicima i hoće li nekome pet posto kapnuti u džep. Hoće i ovo i dalje biti jedan projekt u punoj potenciji za korupciju. Ne tvrdimo ništa, samo zbog iskustva iz prošlost želimo da se ugrade neki osigurači - poručio je Zelić koji se zalaže da se svako referendumsko pitanje uputi na Ustavni sud. Poručio je da se ne smije odugovlačiti s cijelim procesom. Replicirao mu je šef Odbora.
- Vi ste Za odlučivanje o referendumskom pitanju nije bitno što ste vi mislili, bitno je što ste napisali - uzvratio je Grbin.
Stanić: Odbor je zlonamjerno tumačio referendumsko pitanje
Ispred inicijative "Ne damo naše autoceste" Mijat Stanić smatra da je odluka Odbora napisana kao da uopće nije pročitano referendumsko pitanje.
- U odluci je cijeli niz političkih razloga koje ne bi trebale trebale biti meritum svega ovoga. I mi smo sretni što pitanje ide na Ustavni sud jer Odbor očito zlonamjerno tumačio ovo naše referendumsko pitanje - kazao je.
Stanić se osvrnuo i na prozivke o manipulaciji građana te napominje da se njihov izračun temelji na objavljenim parametrima iz resornog ministarstva.
Pokretanje videa...