
Oko 30 perzijskih mačaka slobodno se kreće muzejom i tu i tamo zadrijema na nekom od brojnih udobnih mjesta, a zaposlenici muzeja redovito na društvenim mrežama objavljuju njihove fotografije...
U iranskom glavnom gradu, muzej posvećen perzijskim mačkama nije samo prostor ispunjen slikama povijesnih vladara okruženih dugodlakim četveronožnim prijateljima, već i prostor u kojemu obitavaju i živi primjerci jedne od najpopularnijih mačjih pasmina na svijetu.
Oko 30 perzijskih mačaka slobodno se kreće muzejom i tu i tamo zadrijema na nekom od brojnih udobnih mjesta, a zaposlenici muzeja redovito na društvenim mrežama objavljuju njihove fotografije koje željno iščekuju deseci tisuća obožavatelja.
Muzej je otvoren već tri godine, kaže veterinarka Haleh koja se volonterski brine o životinjama nekoliko dana u tjednu.

- Kada se brinete o mačkama ili se igrate s njima, oslobađaju se hormoni sreće - kaže ona.
Osim perzijskih mačaka, u muzeju živi i nekoliko drugih pasmina.
Sve mačke imena su dobile prema slavnim osobama iz perzijske mitologije i povijesti, navodi Haleh.
- Trećina mačaka u muzeju dolaze s ulice - kaže veterinarka. Ostale su donesene u muzej, ponajviše tijekom pandemije.
Neki dijelovi društva u šijitskom Iranu ne toleriraju kućne životinje, a posebno je to rašireno u strogoj religijskoj klasi. Međutim, za razliku od pasa, mačke se u islamu ne smatraju nečistima.

No kućne životinje odavno više nisu neobična pojava u Iranu. U bogatom sjevernom dijelu Teherana, ljudi koji šetaju s manjim psima čest su prizor.
Muzej perzijskih mačaka polako postaje tijesan za sve veći broj životinja, poručuju vlasnici, a ugovor o najmu nije obnovljen. Ipak, čini se da ni eventualna promjena lokacije muzeja ne bi naštetila njegovoj popularnosti s obzirom na horde obožavatelja.