IZVJEŠĆE SOA-E Centar za kibernetičke tehnologije (osnovan 2019. u okviru agencije) potvrdio je 12 državno (ne stoji iz kojih država) sponzoriranih kibernetičkih napada na ciljeve u RH
Na Hrvatsku je prošle godine bilo 12 kibernetičkih napada iza kojih su stajale druge države!
Operativci hrvatske tajne službe su, naravno, sposobni i spremni kao oni iz filmskih blockbustera, ali zadnjih godina sve više izgrađujemo i ove koji klikom miša spašavaju svijet, rekao je ravnatelj Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) Danijel Markić tijekom izlaganja na konferenciji Cybertech Global 2021. u Dubaiju.
Ta njegova dosad nepoznata i važna izjava citirana je netom objavljenom godišnjem Javnom izvješću Sigurnosno-obavještajne agencije(SOA) za 2020/2021. Sedmo po redu izvješće u dobroj demokratskoj tradiciji, na 50-ak stranica i 20 cjelina, obuhvaća se aspekte ugroza nacionalne sigurnosti i načina (koliko je to dopušteno) na koje pripadnici SOA-e istu štite.
Relativno je opsežno poglavlje o cyber ugrozama koja postaju sve opasnije za hrvatsku nacionalnu sigurnost te zahtijevaju ozbiljno povećanje ljudskih i tehničkih resursa. Tako je tijekom 2020., Centar za kibernetičke tehnologije (osnovan 2019. u okviru agencije) potvrdio 12 državno (ne stoji iz kojih država) sponzoriranih kibernetičkih napada na ciljeve u RH.
SOA je, također, projektirala SKAUT, središnji sustav senzora u ključnim državnim tijelima za otkrivanje, rano upozorenje i zaštitu od državno sponzoriranih kibernetičkih napada. Od ovih 'tradicionalnijih' opasnosti u izvješću izdvaja se poznata pucnjava na zgradu Vlade iz listopada 2020.. Tada je teško ranjen policajac. SOA pak kaže da je oružani napad, s obilježjima terorističkog napada.
'Prikupljeni podaci ukazuju na psihički poremećaj disocijativne/bipolaritetne osobnosti kod napadača, što, između ostalog, ilustrira i njegovo samoubojstvo 20-ak minuta nakon napada', stoji u dokumentu.
Prijetnje od islamističkog radikalizma i dalje ostaju. SOA upozorava na više od 200 osuđenika za djela povezana s džihadističkim terorizmom koji će do 2023. biti pušteni iz zatvora u zapadnoj Europi. A takvi baš ne dođu pameti.
Ostaju radikalizirani i spremni na svakakve fertutme.
'Do sada se u zapadnobalkanske države (od oko 1.000 osoba koji su otišli u Siriju i Irak) vratilo njih oko 450. Oko 300 osoba još uvijek se nalazi na području Sirije. Iz RH nije otišla niti jedna osoba, ali je utvrđeno nekoliko osoba koje kao drugo imaju i državljanstvo RH (osim jedne osobe), a koje se i dalje nalaze u zarobljeničkim kampovima pod kontrolom snaga sirijskih Kurda'.
U kontekstu ovih ugroza, dodaje agencija, ozbiljne su 'zlonamjerne i lažne objave koje manipuliraju naporima u prevenciji i suzbijanju međunarodnog terorizma, kao što je bio slučaj s lažnim medijskim objavama u kojima se SOA-u i RH optuživalo za naoružavanje terorista u BiH'.
Cijelo izvješće možete pročitati na mrežnoj stranici www.soa.hr.