Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević naglasio je kako je spomen-ploča podsjetnik i 'mračna uspomena' ovjekovječena u kolektivnoj memoriji i povijesti Zagreba na strašan zločin kako se više nikada ne bi ponovio
Na Sljemenu spomen-ploča za ubijenu obitelj Zec: 'Nitko za to nije odgovarao i to je sramota'
Tog 7. prosinca 1991. godine Aleksandra Zec je imala 12 godina. Ja sam imao nepunih 10 godina i bili smo gotovo vršnjaci. Ubojice koje su počinile taj strašni zločin iako su ga priznali nikada nisu za to odgovarali - i to je sramota, rekao je gradonačelnik Tomislav Tomašević na postavljanju spomen-ploče u čast obitelji Zec.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević naglasio je kako je spomen-ploča podsjetnik i 'mračna uspomena' ovjekovječena u kolektivnoj memoriji i povijesti Zagreba na strašan zločin kako se više nikada ne bi ponovio.
Dvanaestogodišnju Aleksandru i njezine roditelje Mariju i Mihajla u prosincu 1991. ubili su pripadnici pričuvne postrojbe MUP-a čiji je zapovjednik bio Tomislav Merčep, a za taj zločin nitko nije odgovarao.
- Kao gradonačelnik sam već treću godinu na ovaj tužan dan na ovom tužnom mjestu. Prije točno 32 godine dogodio se zločin ubojstva obitelji Zec. Prije godinu dana sam rekao da ćemo na ovom tužnom mjestu postaviti spomen ploču i želim svim partnerima zahvaliti jer su to omogućili kako bi se to ovdje postavilo i obilježilo, rekao je Tomašević
Poručio je i kako je Zagreb otvoreni grad, grad razlika i različitosti, grad u kojem nitko nije i nikada ne smije biti diskriminiran po ni kojoj osnovi.
- Ova spomen ploča nas treba podsjećati na zločin prošlosti, ali i da nas podsjeća da u budućnosti Zagreb treba i dalje biti otvoren grad. Grad razlika i gdje smo svi ravnopravni i gdje se nikoga ne diskriminira. Gdje građani s ponosom govore da je to njihov grad, poručio je.
Postavljanju spomen-ploče prisustvovali su i predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac i Nikola Vukobratović.
- Svi oni koji su godinama inzistirali na tome, večeras izražavaju svoju zahvalnost Gradu Zagrebu koji je podržao podizanje ovog znamena. To je značajno za grad i za zemlju, kao pokazatelj kako se treba sjećati, kako treba završavati s ratnim strahotama i kako treba graditi toleranciju i mir među ljudima, poručio je predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac.
Istaknuo je i kako je mjesto ubojstva 12-godišnje Aleksandre Zec, njezine majke Marije te njihovog supruga i oca Mihajla prije 32 godine konačno dostojno obilježeno.
- Mogli bismo i imali bi puno pravo na ovom mjestu danas govoriti o nepravdi, ali želio bih večeras govoriti o hrabrosti. Stravična smrt obitelji Zec mogla je ostati samo simbol tragedije srpske zajednice u Zagrebu. Moglo je ostati skučeno među granicama jedne zajednice. Bitno je da se na ovaj dan prisjetimo i onih koji su doživjeli sličnu sudbinu bez obzira na njihovu nacionalnost. Trebamo izgraditi mir i zajedničku budućnost, rekao je Vukobratović.
Pogledajte galeriju: Ovako je Milanović izgledao kao dijete
FOTO Geni, geni kameni! Ovo su kuće u rodnim selima kandidata za Pantovčak: 'Rado oni dođu'
FOTO U Oroslavju pripremljena najveća peka na svijetu