Iznosi potrošeni za te svrhe potkopali su nastojanja banaka na povećanju kapitala, ograničile im iznose koje mogu plasirati u kredite i smanjile dividende njihovim ulagačima
Najveće britanske banke tužbe i kazne stajale 53 mlrd funta
Tužbe i kazne zbog nedoličnog postupanja stajale su najveće britanske banke i zajmodavce u vlasništvu klijenata gotovo 53 milijardi britanskih funta u posljednjih 15 godina, pokazala je najnovija studija.
Iznosi potrošeni za te svrhe potkopali su nastojanja banaka na povećanju kapitala, ograničile im iznose koje mogu plasirati u kredite i smanjile dividende njihovim ulagačima.
Britanske banke pogodili su različiti vidovi skandala, uključujući one povezane s manipuliranjem na valutnim tržištima i referentnim kamatnim stopama, s neprimjerenim prodajama proizvoda osiguranja kredita i složenih proizvoda zaštite povezanih s kamatnim stopama.
I dok su muku mučili s isplatom dividendi dioničarima zbog spomenutih troškova, zajmodavci su nastavili isplaćivati izdašne bonuse svojim zaposlenicima koji se mjere u milijardama, pokazala je studija neovisne istraživačke tvrtke New City Agenda.
"Profitabilnost britanskih banaka u segmentu poslovanja sa stanovništvom narušena je tvrdokornim lošim postupanjem. To je učinilo siromašnijim svakog građanina kroz naše mirovinske fondove i naše vlasništvo nad bankama spašavanim novcem poreznih obveznika", kazao je John McFall, direktor istraživačke tvrtke i bivši predsjednik odbora riznice.
U izvješću se navodi da je samo neprimjerena prodaja proizvoda osiguranja naplate banke stajala najmanje 37,3 milijarde funta u najskupljem potrošačkom skandalu u Britaniji.
Bankovni div Lloyds Banking Group bio je primoran rezervirati iznos od 14 milijardi funta za potrebe pokrića troškova povezanih s nedoličnim postupanjem u razdoblju od 2010. do 2014. godine, gotovo dvostruko više nego ijedan drugi britanski zajmodavac, navodi se u izvješću.