Više od 170 djece iz pet zemalja stvaralo je na Međunarodnoj koloniji mladih Ernestinovo 2016.
'Najviše smo uživali kad smo izrađivali skulpture od gline'
Nevjerojatno je koliko ovdje ima velikih talenata i koliko su djeca maštovita. Prezadovoljan sam ovim što su radili i napravili.
Izjavio nam je to Uroš Strugar, profesor likovnog odgoja iz Novog Mesta u Sloveniji. On je sa svojim učenicima drugu godinu zaredom sudjelovao na koloniji u Ernestinovu. Više od 170 djece iz pet zemalja prošli je tjedan tri dana radilo u kreativnim radionicama na Međunarodnoj koloniji mladih Ernestinovo 2016. koja je održana u Osnovnoj školi Ernestinovo. Strugar je u slovenskom Črnomelju suorganizator Međunarodne kiparske kolonije mladih. Iz hobija se bavi keramikom od svoje četvrte godine te je tu svoju ljubav nastojao prenijeti na skoro 30 djece koja su bila na keramičkoj radionici pod njegovim vodstvom.
Devet različitih radionica
Djeca su stvarala u devet radionica.
- Tema kolonije je bila peti element. Svatko je na svoj način imao mogućnost dočarati svoje viđenje petog elementa na radionicama kiparstva, keramike, slikarstva, web novinarstva, lutkarstva, plesa, drame, filma, kao i Plamene ptice. Prvi cilj je svakako razviti kreativnost kod djece. Uz to, izuzetno nam je važna multikulturalnost, posebno nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Imali smo i grupu djece s posebnim potrebama. Četvrti cilj je održavanje kulturne tradicije ovoga kraja, što se posebno vidi na kiparskoj radionici, jer kiparstvo je ovdje, ipak, temeljna umjetnost u Ernestinovu - rekao nam je Damir Škrlec, ravnatelj Osnovne škole Ernestinovo.
Lutkarsko kazalište
Najveći problem je, kako tvrdi, osigurati da svake godine najdarovitija djeca dođu na koloniju. Djeca, objašnjava Škrlec, trebaju dolaziti i sljedećih godina jer ništa se ne može napraviti ako se s djetetom radi samo jednu godinu.
- Srećom, uspijevamo u toj nakani pa se možemo pohvaliti da u nekim radionicama sudjeluju djeca koja su više od šest godina zaredom naši gosti - kaže Škrlec.
Za učenicu Viktoriju Juranić iz Ivanovca peti element je savršena tema. Ona je izradila skulputure vatre. Larisa Maričić, učenica iz Koprivne u BiH, na svojoj je skulpturi napravila obrise mora s valovima dok je na moru otok s čudovištem koje je napravljeno od zemlje i vatre. Uživale su u izradi skulptura od gline. Milorad Bunčić, voditelj lutkarske radionice, zadnjeg dana Male kolonije napunio je točno 40 godina svog umjetničkog rada, započetog 1976. godine u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića u Osijeku. Kaže da školarce podučava lutkarstvu MIS sustavom, što znači da ih podržava u maštanju, igranju i stvaranju. Za njega je peti element život, ljubav i pozitivna energija, a djeca su osmislila predstavu koju su nazvala Harmonijom do života. Ono po čemu je Mala kolonija, kao i cijelo Ernestinovo, najpoznatija je kiparstvo, a najveću radionicu je vodio poznati ernestinovački kipar Mato Tijardović. Polaznika je bilo toliko da su morali raditi u dvije učionice, a radilo se i vani. Učenica Nikolina Pavljašević je u drvu prikazala plamen vatre, a njen kolega Robert Pavošević je izrezbario stari brod na vodi.
Sve su prenosili na webu
Stela Macakanja Bačić, profesorica hrvatskog jezika i književnosti, osnivačica udruge Atelier artist, dramski pedagog, vodila je dramsku radionicu.
- Ove godine smo zajedno s Mirom Sekereš radili plesnu radionicu, tako da smo imali preko 30 djece od 8 do 18 godina. Svi su jako lijepo surađivali. Bavimo se temom čovjeka i njegova utjecaja na prirodu. Predstava je u četiri slike, a završava pričom o jedinstvu čovjeka i prirode. No ono što mi je najvažnije jest da djeca pričaju kako su im ovi školski praznici bili kvalitetnije ispunjeni nego što bi bili da su ih proveli doma - rekla nam je Stela Macakanja Bačić.
Sve što se događalo na Maloj koloniji pratile su mlade novinarske ekipe koje su na internetskoj stranici objavljivale svoje priče. Voditeljica radionce web novinarstva bila je Natalija Bulić Kuić.