Grčić i Lalovac su dali različite izjave o konverziji i zbunili sve. Lalovac obećaje da neće udariti porez na otpis, ali će 'švicarce' pretvoriti u eure po sadašnjem tečaju
Nejasnoće: Na otpis kamate trebat će platiti dodatni porez?
Jednom za svagda skidamo teret švicaraca iz života mnogih obitelji. Želimo da ljudi mogu opuštenije živjeti i trošiti te da problem maknemo s dnevnog reda.
Poručio je to predsjednik Vlade Zoran Milanović u srijedu na sjednici Vlade. No kako će izgledati pretvaranje 53.000 kredita iz švicarskih franaka u eure još nije potpuno jasno i zbog različitih izjava najviših Vladinih dužnosnika kako će cijeli postupak teći.
Tečaj neće biti presudan?
- Najvažnije je da u potpunosti izjednače glavnicu kredita u eurima s onim koji su istodobno podignuti u švicarcima - kaže ekonomist Goran Aleksić, koji je sudjelovao u kolektivnoj tužbi za franak.
Iako je Aleksić radio izračune o uštedama, iznosima otpisa i smanjenju glavnice, nakon izjava ministra financija Borisa Lalovca i nešto drugačijih potpredsjednika Vlade Branka Grčića, rekao je da sada ne može raditi nove izračune jer će pričekati konačnu verziju izmjene zakona.
Ministar financija Boris Lalovac u srijedu je poručio da će se krediti konvertirati u euro po tečajevima koji vrijede na dan pretvaranja kredita. Da je to ovaj tren, to znači da bi se krediti pretvarali po tečaju od 6,9 kuna za franak, koliki je komercijalni tečaj. Prvo se pretpostavljalo da će biti konvertirani po tečajevima u vrijeme dizanja, a oni su bili od 4,46 do 5,30 kuna.
Lalovac je potvrdio da će kamate biti jednake kao da su dužnici digli kredite u eurima.
Potpredsjednik Vlade Branko Grčić dao je nešto drugačiju verziju.
- Konverzija bi se provodila po tržišnom tečaju u vrijeme formiranja svake pojedine rate - poručio je ranije Grčić.
To znači znatno kompliciraniji račun jer bi trebalo računati tečaj svaki mjesec tijekom otplate.
Jurica Dobrinić iz Udruge Franak također je poručio da zaduženi u švicarcima ne bi trebali osjetiti tu promjenu oko tečaja konverzije ako se izjednači glavnica kredita u eurima i francima. Ostaje pitanje samo koliko će banke morati podnijeti tereta i na koji način.
Zakon hitno u Sabor
- Treba pričekati konačnu verziju zakona - kaže Prpić.
Ministar Lalovac upozorio je da bi po postojećim zakonima, onima kojima se otpiše dio glavnice, morali na to platiti porez. Otpis se inače vodi kao da ste dobili plaću. Na otpis 10.000 eura ili 75.000 kuna trebalo bi platiti i nekoliko tisuća kuna poreza.
- Radimo na tome da se ne naplaćuje trošak konverzije i da se otpis dijela glavnice ne oporezuje - obećao je Lalovac.
Najavio je i da će konačni prijedlog rješenja biti gotov za dva -tri dana, a trebao bi biti već na sjednici Vlade sljedeći tjedan. Od listopada bi već trebao biti na snazi.
Nije jasno ni koje će porezne olakšice biti dane bankama i na koji rok. HNB je objavio kako bi ukupni gubitak banaka trebao biti od 5,5 do 6 milijardi kuna. Ali i on će zavisiti od tečaja. Banke o svemu šute do konačnog prijedloga.
Ostaje im mogućnost podnošenja ustavne tužbe i rušenje zakona, ali to je prilično dugotrajan postupak.
Sve će platiti građani?
Za Ivana Lovrinovića, profesora s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, neozbiljno je da Vlada izlazi s najavama, a da se još ne zna kako će sve izgledati.
- S prijedlogom je trebalo izaći kad je razrađen svaki detalj. Ovako ima puno nepoznanica. Na kraju, kroz porezne olakšice bankama sve će platiti svi građani - kaže Lovrinović.
I ORaH Mirele Holy optužio je Vladu da radi predizborni trik.
- Gubitke i pohlepu banaka pokrit će svi građani kroz porezne olakšice koje će im Vlada dati - poručili su iz ORaH-a.
Zavisi od tečaja: Preostali dug manji za 183.000 kn
Neslužbeni, okvirni izračun kredita od 100.000 franaka na 25 godina, dignutog 2007. godine, pokazuje kako bi se pri konverziji u eure otpisalo gotovo 183.000 kuna glavnice. I rata bi pala za 400 kuna, odnosno na oko 3000 kuna. Različita ročnost i tečaj konverzije utječu na iznose otpisa.
Pa tko želi: Bez konverzije, veće rate kredita
Nakon što Vlada donese izmjene zakona i propiše rokove za konverziju, prestat će vrijediti štićeni tečaj od 6,39 kuna za franak i niža kamata od 3,2 posto za dužnike. Tko ne pretvori kredite u eurske, plaćat će znatno više rate nego danas jer je tečaj 6,9 kuna, a i kamata će biti viša od štićene.
Zabrana kredita: Franak se ne smije ponoviti
Lalovac kaže da će zabraniti kredite u francima, ali i u drugim “egzotičnim” valutama kako se slučaj franak ne bi ponovio.