Unatoč 330.000 blokiranih, u godinu i pol traju tek dva osobna stečaja, a nitko ne želi biti povjerenik koji bi nadzirao stečaj građana jer nema zarade i sve je prekomplicirano
Neuspjeli projekt: Nitko ne želi upravljati sudbinom zaduženih
Zakon o osobnom bankrotu čekali smo godinama kao spas za prezadužene, ali je u godinu i pol dana primjene ispao neučinkovit.
Od više od 330.000 blokiranih tek 1002 osobe odlučile su pokušati riješiti se svojih dugova pomoću tog zakona. I većina ih je bila neuspješna, pokazuju podaci Ministarstva pravosuđa i Fine.
Prije samog pokretanja stečaja postoji opcija nagodbe s onima kojima se duguje. Do danas je sklopljeno tek 16 nagodbi, u kojima se dužniku otpiše dio duga, a dio vraća. Nakon toga je pred sud došlo 605 dužnika, riješen je tek 191 prdmet, a u konačnici su pokrenuta tek dva osobna stečaja u kojima potrošač mora kontrolirano trošiti, a sve nadgleda povjerenik. Još u 56 slučajeva je stečaj odmah otvoren i zatvoren jer dužnik nije imao imovine.
Problem je što stečajni upravitelji i ne žele ići u povjerenike koji bi nadgledali bankrot. Kad se stečaj otvori, povjerenici bi određivali koji je mjesečni maksimum koji građanin može trošiti, prodaju imovinu, nadgledaju je li dobio neki novac i sl. Uglavnom, upravlja sudbinom dužnika.
Samo šest ljudi položilo je ispit za povjerenika, a dvojica se konačno i bave tim poslom. Bez povjerenika je nemoguće provoditi i stečaj. Ministarstvo pravosuđa kaže da nema dovoljno zainteresiranih za taj posao. Ivan Rude, čelnik Udruge stečajnih upravitelja, je i povjerenik, ali nakon 10 slučajeva koji su mu prošli kroz ruke više se ne želi time baviti.
- To je kafkijanski posao. Treba raspetljavati birokratsku paučinu koja nema niti početka niti kraja - kaže nam Rude pa navodi niz nevjerojanih situacija.
Primjerice, iako je on iz Šibenika, sud na kontinentu ga je proglasio povjerenikom za jednu osobu, a da ga uopće nije obavijestio. Imao je samo stečajeve koji su odmah otvoreni i zatvoreni.
- I kad su odmah zatvoreni, ja trebam kontrolirati te ljude još pet godina. Jesu li dobili neki novac. U tih pet godina zaradio bih tisuću kuna bruto ili oko 600 kuna. Ali nije stvar u novcu, radi se o nevjerojatnoj birokratiziranosti i iznimno teškim ljudskim sudbinama - kaže nam Rude zašto nitko ne želi u povjerenike.
Ministarstvo smatra da je zakon ipak ispunio svrhu jer je omogućio okvir za oslobađanje građana od duga, ali će ga mijenjati kako bi povećali broj povjerenika.