Na današnji dan 1990. godine iz bostonskog muzeja Isabelle Stewart Gardner dva muškarca preobučena u policajce ukrali su slike vrijedne 500 milijuna dolara. Do danas slike nisu pronađene...
Ni dan danas ne znaju gdje su slike vrijedne 3,35 milijardi kn
Najveća krađa umjetnina u povijesti SAD-a zbila se u malenom muzeju Isabelle Stewart Gardner u američkom Bostonu, u ranim jutarnjim satima. Dvojica lopova preobukla su se u policajce i došla na vrata muzeja. Tražili su od čuvara da ih pusti unutra, objasnivši mu da su dobili hitan poziv u pomoć iz muzeja. Naivni stražar, ništa ne slutivši ih je pustio. Lažni policajci tad su ga „uhitili“ kao glavnog sumnjivca i vezali za stol. Natjerali su ga da pozove kolegu. Obojicu su zatim odveli u podrum i vezali lisicama, a usta im zalijepili ljepljivom trakom.
Pljačka je trajala oko sat i pol vremena, točnije 81 minutu. Prije bijega pokrali su trake na koje su sigurnosne kamere ostavljale zapise. Provalnici su upali u Nizozemsku sobu i ukrali djela Rembrandta, Degasove skice, slike Mantea, Flincka i Johannesa Vermeera. Vermeerov "Koncert" je bila jedna od samo 34 njegova sačuvana djela na svijetu a njegova vrijednost procijenjena je na 250 milijuna dolara. Ukradena je i Rembrandtova "Oluja na galilejskom moru"
Slike su iskidali iz okvira pa su ih vjerojatno i oštetitili.
Iz muzeja su tako iznijeli pomno izabrana umjetničkih djela koja do danas djela nisu pronađena, a vrijede skoro 500 milijuna dolara. Još uvijek je raspisana nagrada od 5 milijuna dolara onome tko da informaciju koja bi dovela do povrata ukradenih djela. Muzejski stručnjaci kažu da su neprocjenjive jer ih je nemoguće zamijeniti.Osim slika, u ukradene predmete je uključena i kineska brončana posuda i vršak s vrha Napoleonove svilene zastave.
Prije tri godine FBI je objavio kako misle da znaju identitet lopova, ali gdje su umjetnine ostalo je nejasno. Otada nikakva imena nisu otkrivena niti je itko uhićen.U suradnji s drugim zemljama praćeni su tragovi diljem svijeta.
Bivši agent Richard DesLauriers rekao je prije tri godine kako istražitelji vjeruju da su lopovi pripadali kriminalnoj organizaciji sa sjedištem u Novoj Engleskoj.
Prošle godine povodom 25 godišnjice pljačke muzej je pokrenuo virtualnu turu na svojim stranicama pod nazivom "trinaest radova - Istražite ukradene umjetnine". Održano je i predavanje pod nazivom "81 minuta" u sklopu kojeg se posjetitelje provelo kroz krađu.