Iz 21 županije, prema nepotpunim podacima, više od 368.000 građana zatražilo je raspisivanje referenduma za promjenu Izbornog zakona, izjavila je Željka Markić
Markić: Više od 10% birača je za promjene i novi referendum
Nastojali smo objediniti što više informacija. Iz 21 županije, prema nepotpunim podacima, više od 368.000 građana zatražilo je raspisivanje refrenduma za promjenu Izbornog zakona. Još uvijek se povećava taj broj i smatramo da se izjasnilo više od 10 posto birača u Hrvatskoj i očekujemo referendum. Unutar idućih 10 dana imat ćemo konačan broj i predat ćemo papire, rekla je Željka Markić, predsjednica inicijative 'U ime obitelji' na konferenciji za medije.
Inicijativa sada očekuje da se ministar Arsen Bauk, Vlada i Sabor drže Ustava koji kaže da se treba raspisati referendum ako to zatraži 10 posto birača u Republici Hrvatskoj.
- Očekujemo to i ništa više Jednako tako, Ustavnom sudu smo 26. rujna predali zahtjev da se Ustavni sud odredi prema tih 10 posto birača, da nam da svoje tumačenje, a druga stvar je da se izjasne i zbog onemogućavanja izjašnjavanja u nekim gradovima - rekli su u Inicjiativi.
Osvrnula se i na ministricu Vesnu Pusić koja je izjavila da se ovaj referendum radi isključivo zbog jedne osobe.
- Oni koji se protive izmjenama izbornog sustava ne posustaju u klevetanju, a ne rješavaju problem. Mislim da smo već uspjeli u onome što mi smatramo ključnim za način izbora ljudi koji upravljaju ovom zemljom - rekla je Markić. Dodala je da smatra da se kampanja HDZ-a i SDP-a svela na optužbe, a ne na raspravu je li ovakav izborni sustav pravedan.
- To nije prihvatljiv način komunikacije - rekla je Markić.
Markić je naglasila i probleme koje su imali prilikom prikupljanja potpisa. Istaknula je posebno gradove Split i Rijeku, u kojima je inicijativi, kako je rekla, bilo gotovo onemogućeno prikupljanje. U Splitu im je odobreno svega četiri štanda od traženih 80.
Tko je u pravu: Inicijativa ili Bauk?
Dok su iz inicijative proteklih dana uvjeravali da imaju dovoljan broj potpisa - "više od potrebnih 374 tisuće", ministar uprave Arsen Bauk ističe da im treba najmanje 452.613 potpisa, odnosno 10 posto glasova.
- Ako bude prijepora oko broja potrebnih potpisa, razriješit će ih Ustavni sud - kazao je Bauk.
Željka Markić je rekla da se glasovi prebrojavaju te da ovo još nije konačna brojka.
Snižavanje izbornog praga na 3 posto
Osim preferencijalnog glasovanja (pri čemu bi na stranačkoj listi automatski najbolje kotirao zastupnik s najviše glasova, bez ikakvog izbornog praga), "U ime obitelji" traži i da se izborni prag smanji sa pet na tri posto.
Također, "U ime obitelji" na referendumu traži izglasavanje novog Zakona o izbornim jedinicama, kako bi se redefinirale granice izbornih jedinica te kako bi se u svakoj jedinici biralo 20 ili više zastupnika. Ukoliko taj Zakon ne bi bio izglasan do narednih parlamentarnih izbora, cijela bi se Hrvatska automatski tretirala kao samo jedna izborna jedinica, a izborni bi prag pao na dva posto.
Na referendumu će se tražiti i uvođenje glasanja dopisnim i elektroničkim putem, a vanparlamentarne stranke bi kao preduvjet za kandidaturu morale skupiti 3.000 potpisa. Također, ako referendum prođe, na izborima će biti zabranjene koalicijske liste, odnosno svaka će stranka na izbore morati izaći samostalno.
Protiv referenduma HDZ i SDP
Prikupljanje potpisa krenulo je još 21. rujna pod geslom Birajmo zastupnike imenom i prezimenom, no ovog puta nisu imali toliku političku potporu kao kod prvog referenduma, a zadnjih par dana Željka Markić je i u sukobu s HDZ-om. Uz njih, referendumu se protivi i SDP, ali uz samo preferencijalno glasovanje i spuštanje izbornog praga, popis predloženih izbornih promjena je puno veći.