Ukratko, iduća dva mjeseca svi zainteresirani arhitekti, pa i strani, mogu okušati sreću svojim radovima na zadanu temu Žnjana, a rok je do 29. siječnja
Odzvonilo je ilegalnoj gradnji: Opet se grade kafići na Žnjanu
Nakon "najmučnijeg" dijela posla, onog s uklanjanjem svih ilegalnih objekata na Žnjanu, splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara ide dalje. U utorak je u DAS-u (Društvo arhitekata Splita) predstavljen projektni natječaj za uređenje jednog od najznačajnijih resursa grada pod Marjanom.
Ukratko, iduća dva mjeseca svi zainteresirani arhitekti, pa i strani, mogu okušati sreću svojim radovima na zadanu temu Žnjana (fakultativno i "kontaktnih" zona, odnosno susjednih plaža i područja – Trstenik i Duilovo – koje zajedno imaju preko 40 hektara površine), rok je do 29. siječnja. Potom će stručni žiri na čelu s arhitektom Vjekoslavom Ivaniševićem (inače članom HDZ-a i bivšim gradonačelničkim kandidatom koji je izgubio fotelju u utrci s Ivom Baldasarom), Oparom, predsjednikom DAS-a Draganom Žuvelom, ekonomistom Marijom Šerićem te još jednim Ivaniševićem, arhitektom Dujmom, odlučiti o pristiglim radovima. Rok za žiri je 15 dana, tako da će se sredinom veljače iduće godine znati konačan izgled Žnjana.
Paralelno se odvijaju dva procesa, naglasio je Opara. Onaj dugoročni i trajni, koji uključuje ovaj natječaj, potom izmjene i dopune DPU-a za područje Žnjanskog platoa, izbor koncesionara za gospodarsko korištenje Žnjana, odabir izvođača radova...
Bageri bi se ponovno na Žnjanu trebali skupiti sredinom 2019. godine, ovaj put ne za rušenje već za realizaciju tog projekta, gradonačelnikov je plan.
- Do toga je dovela politička odlučnost, dovela je do sadašnjeg nultog stanja, nulte faze - dodao je splitski poteštat. U međuvremenu će na Žnjanu postojati i privremeno rješenje.
- U veljači ide dodjela koncesijskih odobrenja za 2018. godinu, a početak korištenja privremenih modula je predviđen za svibanj iduće godine, prije ljetne sezone - kazao je Krstulović Opara.
To de facto znači kako će na Žnjanu ponovno niknuti kafići. Ovaj put će sve biti u okviru zakona, naglasio je gradonačelnik, moduli veličine 12 metara četvornih bit će fizički odvojeni. Grad će ih davati koncesionarima, nešto slično kao adventske kućice, zadanih formata kako se ne bi ponovio fijasko iz prethodnih godina.
- Zadovoljan sam odazivom građana u anketi, preko šesti tisuća ljudi se javilo i dalo nam smjernice što žele na Žnjanu. To je na tragu moje zamisli i onoga što mi mislimo da tamo treba biti, sportski i rekreacijski sadržaji, prirodnu hladovinu, šetnicu cijelom obalom... - zadovoljan je bio anketnim rezultatima gradonačelnik.
Ipak, nije mu se baš svidjela primjedba kako su se građani, u istoj anketi, u velikom postotku izjasnili da žele "male ugostiteljske objekte s pripadajućim terasama u neposrednoj blizini kupališta bez zauzimanja same plaže" (78,33 posto), odnosno "uređena parkirališta na Žnjanskom platou" (85,8 posto). Također ga nije previše zanimao upit predstavnika medija što s neplaćenim računima za vodu koje su ostavili bivši "koncesionari" (neki od vlasnika ilegalnih kafića nisu plaćali račune gradskoj komunalnoj firmi, kao uostalom ni koncesije) pa bi sada taj trošak mogao pasti na gradski proračun.
Ivanišević i Žuvela su također optimisti po pitanju Žnjana. Ivanišević smatra kako su ovom projektu svi pristupili "bez fige u džepu" i kako će "socijalni, društveni pothvat otvoriti prostor za sve dobne skupine, za sve građane, na ogromnom prostoru". Žuvela se pak nada da će pristigli radovi ponuditi "izuzetna rješenja".