Hrvatska ima plan cijepiti 70 posto stanovništva, a još smo u prvoj fazi dogovorili 2,7 milijuna doza cjepiva AstraZenece, koje je izgledalo najperspektivnije da će se prvo registrirati
Istraživanje: Oksfordsko cjepivo učinkovito je 70 posto, Hrvatska je naručila 2.7 milijuna doza...
Hrvatska je naručila 2.7 milijuna doza tzv. oksfordskog cjepiva koje proizvodi AstraZeneca, a najnovije ispitivanje pokazalo je kako cjepivo sa Sveučilišta Oxford zaštitilo je 70 posto ljudi od zaraze.
POGLEDAJTE VIDEO: Cjepivo protiv korone
Pokretanje videa...
To je manja učinkovitost za razliku od cjepiva Pfizer i Moderna koji su pokazali više od 95 posto učinkovitosti.
S druge strane, prednost ovog cjepiva je ta što je jeftino i puno se lakše skladišti. Također, zanimljivo je istaknuti da je cjepivo bilo 90 posto učinkovito kod onih kojima su dali pola doze pa punu dozu. Znanstvenici još uvijek ne znaju zbog čega je to tako.
Velika Britanija unaprijed je naručila 100 milijuna doza oxfordskog cjepiva, dovoljno za imunizaciju 50 milijuna ljudi. Trenutno je spremno četiri milijuna doza, a treba isporučiti još 96 milijuna.
- Učinkovitost i sigurnost ovog cjepiva potvrđuju da će ono biti visoko efikasno u borbi protiv covida-19, i imat će neposredni utjecaj na ovaj hitan javnozdravstveni problem - rekao je Pascal Soriot, izvršni direktor AstraZenece u priopćenju.
AstraZeneca najnovija je farmaceutska tvrtka koja je objavila pozitivne rezultate u znanstvenoj utrci prema cjepivu, nakon Pfizera/BionTecha i Moderne.
Njeni su rezultati ipak određena vrsta razočarenja u odnosu na 95-postotnu učinkovitost Pfizera i gotovo istu toliku Moderne, ali je pozitivno što je ovo cjepivo jeftinije i jednostavnije za skladištenje.
Stoga će i AstraZeneca igrati važnu ulogu u borbi protiv pandemije, ako njezino cjepivo odobre regulatori, piše Reuters.
Postoji i intrigantni podatak da se efikasnost cjepiva može podići na 90 posto.
U ispitivanju sudjelovalo više od 20.000 volontera
Kada su dobrovoljci dobili dvije visoke doze, zaštita je bila 62 posto, ali se ona podigla na 90 posto kada su najprije dobili nisku dozu cjepiva, a potom visoku.
Zasad nije jasno zbog čega postoji tolika razlika, ističe BBC.
"Zaista smo zadovoljni s ovim rezultatima", rekao je Andrew Pollard, glavni voditelj istraživanja za BBC.
Nikakve ozbiljnije nuspojave nisu zabilježene, i dobro je prihvaćeno u oba režima cijepljenja, ističu agencije.
Više od 20.000 volontera sudjelovalo je u ispitivanju, polovica u Velikoj Britaniji, ostali u Brazilu.