Policiji se još nije javila nijedna žrtva Dalibora Matanića iako su progovorile za medije. Sud može i ročišta proglasiti tajnima, pa nitko, ni mediji ne mogu saznati tko su žrtve, njihov identitet se može zaštititi
Policija moli žrtve da se jave i jamči anonimnost: 'Sud ih mora štititi, postupak može biti tajan'
Prošlo je šest dana otkako se saznalo da je redatelj Dalibor Matanić uznemiravao mlađe kolegice i djevojke s kojima je radio ili ih je upoznao na probama i tulumima. Žene su posvjedočile da su, nakon što su ga odbile, micane sa projekata, a scenaristica Koraljka Meštrović je to i javno iznijela pod svojim imenom i prezimenom.
Nakon izvještaja u medijima, policija je pokrenula istragu po službenoj dužnosti. U hrvatskoj kinematografiji vlada zavjet šutnje iako pripadnici tih krugova po društvenim mrežama pišu da su 'svi sve znali'. MUP poziva žrtve da im se jave s povjerenjem. Nazvali smo Krešimira Devčića, glasnogovornika Županijskog suda u Zagrebu, da ga pitamo mogu li se žrtve zaštititi tako da nitko izvan postupka nikad ne sazna tko su.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Postupak se može proglasiti tajnim, u samom startu su izvidi tajni, može se i nastavak istrage proglasiti tajnim. Nema prepreke da se to napravi. To znači da samo stranke znaju podatke, ali svi koji su involvirani u postupak su dužni pod kaznenom odgovornošću čuvati te podatke kao tajne - objašnjava Devčić.
Za odavanje informacija iz tajnog postupka, propisuje se kazna zatvora do tri godine. To znači da nitko, ni mediji, ne bi mogli pratiti postupak niti saznati imena žrtava i detalje, a sva izvještavanja o postupku od strane institucija bi bila bez imenovanja ili inicijala žrtava i detalja.
Drugim riječima, žrtve se ne moraju bojati što će se dogoditi ako prijave jer njihovu anonimnost u javnosti zakon u potpunosti štiti. Do te mjere da je i objavljivanje bilo čega osim priopćenja kazneno djelo.
Kaznenu prijavu je podnijela i Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić.
- Temeljem kaznenog zakona, spolno uznemiravanje se progoni po službenoj dužnosti ukoliko postoji odnos zavisnosti ili podređenosti žrtve, na što za sada upućuju informacije o ovom slučaju, za što je zapriječena kazna do dvije godine zatvora - stoji u priopćenju.
Ljubičić je u odgovoru za 24sata rekla da zasad nije primila nijednu prijavu ili pritužbu od žrtava niti su im se obraćale predstavnice inicijative Spasi me. Ako se to dogodi, ponovo će podnijeti prijavu. Napomenula je kako nema nikakve ovlasti nad radom i odlukama DORH-a i pravosuđa niti se smije miješati u postupke koje provode pravosudna tijela.
- Anonimnost prijava ne isključuje postupanje, ali ograničava mogućnost kažnjavanja ukoliko se putem provedene istrage ne doznaju imena žrtava, odnosno svjedoka i/ili se ne dođe do drugih materijalnih dokaza koji upućuju na krivnju osumnjičenog. Drugim riječima, po svakoj prijavi za kazneno djelo i/ili drugi prijestup, uvijek se postupa, bez obzira je li prijava anonimna ili ne - piše u priopćenju za 24sata.
Bitka za Pantovčak može početi: Evo tko su kandidati za izbore, a i tko nije uspio skupiti potpise...
Pravilnik za muljaže: Umjesto da postroži kontrolu, ministrica zdravstva je dodatno smanjuje!
VIDEO Tuča prekrila Dubrovnik: 'Pred gradom je bila i pijavica. A na Stradunu je 30 cm leda!'