Vladajuća većina priznaje da su odredbe Ustava, ali i zakona o referendumu nedovoljno jasne i smatraju da je sada vrijeme da Sabor preuzme odgovornost
'U ime obitelji': Referendum o braku 1. prosinca ove godine
Odbor za Ustav predložio je Saboru raspisivanje referenduma na temelju potpisa koje je prikupila građanska inicijativa U ime obitelji, a koja traži da u Ustav uđe definicija braka kao zajednice muškarca i žene. Referendum bi se trebao održati 1. prosinca, no sama definicija odluke sporna je za oporbu i vanjske članove Odbora. Upozoravaju da je ona vodi prema ustavnoj krizi.
Naime, vladajuća većina na Odboru je sa sedam glasova za, tri protiv i dva suzdržana prihvatila odluku prema kojoj "Hrvatski sabor raspisuje državni referendum u RH radi donošenja odluke o referendumskom pitanju utemeljenom na zahtjevu za raspisivanjem državnog referenduma građanske inicijative 'U ime obitelji' da se pristupi promjeni Ustava, tako da se u Ustav unese definicija braka kao životne zajednice muškarca i žene".
Vanjskim članovima odbora i oporbi sporna je formulacija da se "pristupi promjeni Ustava". Dragan Zelić (GONG) objasnio je da bi to značilo da ako se građani na referendumu pozitivno izjasne o navedenoj definiciji braka, da se daljnja procedura vraća u Sabor.
- Ako dođe do izglasavanja Sabor može odbiti volju naroda. Ja se samo nadam da su vladajući svjesni odgovornosti u ovom slučaju i svjesni da tim scenarijem otvaraju vrata debeloj i ozbiljnoj ustavnoj krizi u ovoj zemlji - rekao je.
Zelićev dojam je da je raspisivanje referenduma velika predstava na kojoj će se potrošiti novci na organiziranje referenduma. S njim se složio i Vladimir Šeks (HDZ).
- Ovdje je skrivena jedna zamka koja bi trebala zakomplicirati raspisivanje referenduma. Naime, u tekstu odluke stoji formulacija 'da se pristupi promjeni Ustava', što je u neskladu s odredbom Ustava da se na referendumu, iniciranom od građanske inicijative, neposredno mijenja Ustav. To bi značilo da bi se nakon referenduma išlo na pristupanje promjeni Ustava, a to nije bila intencija ustavotvorca - upozorio je Šeks.
Kako se neslužbeno doznaje odbije li Sabor volju naroda, loptica bi se prebacila na Ustavni sud koji bi u tom slučaju odluku Sabora morao proglasiti protuustavnom s obzirom na to da je referendumska odluka po Ustavu obvezujuća.
Vladajući izuzev Milorada Pupovca (SDSS) nisu imali komentara na upozorenja o mogućoj ustavnoj krizi. Pupovac je ustvrdio da inicijativa u svojoj srži sadrži ustavnu krizu:
- Ovo je tempirana ustavna kriza i oni koji su ovo pokrenuli su smišljeno išli na ustavnu krizu - kazao je SDSS-ovac.
Vladajuća većina priznaje da su odredbe Ustava, ali i zakona o referendumu nedovoljno jasne i smatraju da je sada vrijeme da Sabor preuzme odgovornost. Nenad Stazić (SDP) podsjetio je da su zadnjim izmjenama Ustava ublaženi kriteriji za referendum što je iskoristila inicijativa 'U ime obitelji'.
- Krenulo se opasnim putem kojim će se nastaviti, jer izlaza nema. Mi ćemo uskoro imati ideološki ocrtan Ustav. To se može spriječiti samo ako sada kod promjena Ustava postrožimo kriterije za referendum. Pojedine stranke to ne žele učiniti nego guraju državu i društvo u jedno nestabilno razdoblje kada će se mijenjati Ustav s glasovima malog broja birača - kazao je Stazić.
Podsjetio je na tumačenja nekih ustavnih stručnjaka koji kažu da je za promjenu Ustava dovoljan samo uspjeh referenduma.
- Ako se to dogodi onda ću ja predložiti parlamentarnoj većini da donese odluku o raspisivanju referenduma na kojem bi građani odgovarali na pitanje jeste li za to da se stranci protiv koje je pokrenut sudski postupak zabrani političko djelovanje. Uvjeren sam da će takav referendum uspjeti - kazao je.