Opsada Dubrovnika je počela 1. listopada 1991. godine, dok je u granatiranju Starog grada 6. prosinca ubijeno najviše ljudi, njih 19, dok je oko 60 ranjeno
Prije 29 godina iz Crne Gore je granatiran Dubrovnik. Ubili su 19 ljudi. Nitko nije odgovarao
Akcija za ljudska prava (HRA), Centar za građansko obrazovanje (CGO) i Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću podsjećaju da je na današnji dan, 6. prosinca, 1991. godine izvršeno najjače granatiranje Starog grada Dubrovnika.
Šestog prosinca 1991. ubijen je i dvadesetdvogodišnji fotograf i branitelj, Pavo Urban, čijih 12 posljednjih fotografija svjedoče o napadu na staru jezgru Dubrovnika.
Tada su pripadnici JNA iz Crne Gore ubili 19 i ranili 60 ljudi. Usprkos našim višegodišnjim apelima, državno tužilaštvo Crne Gore, na čelu sa Ivicom Stankovićem i Milivojem Katnićem, do danas nije pokrenulo ni jednu istragu povodom ratnih zločina na dubrovačkom području.
Još 2014. godine i ekspert Europske komisije, Mauricio Salustro, izričito je izrazio očekivanje da će se crnogorsko tužilaštvo tome posvetiti. Europska komisija u svojim izvještajima o Crnoj Gori od 2014. godine ponavlja:
- Mora se primijeniti proaktivan pristup da bi se djelotvorno istraživali, procesuirali i kažnjavali ratni zločini u skladu sa međunarodnim standardima. Proces europskih integracija podrazumijeva spremnost da se osigura pravda i za žrtve ratnih zločina. Očekujemo da se konačno, poslije 29 godina, pokrenu sudski postupci i donesu odgovarajuće presude kako bi Crna Gora sa sebe skinula teret kolektivne odgovornosti.
Opsada Dubrovnika je počela 1. listopada 1991. godine, dok je u granatiranju Starog grada 6. prosinca ubijeno najviše ljudi, njih 19, dok je oko 60 ranjeno. Spaljena je knjižnica Interuniverzitetskog centra u Dubrovniku sa oko 20.000 naslova i oštećene su mnoge zgrade u gradu koji je 1979. godine uvršten na listu svjetske kulturne baštine UNESCO.
Dubrovčani su 240 dana živjeli u kopnenoj i pomorskoj blokadi, 138 dana bez struje i vode, a više od četiri mjeseca su proveli u skloništima