Stanovnici Gorskog kotara su mirnim prosvjedom htjeli izraziti nezadovoljstvo zbog prijedloga Zakona koji ukida povlastice koje imaju brdsko-planinska područja
Gorani ustali protiv ukidanja povlastica: "Od čega živjeti?"
Na Markovom trgu prosvjedovali su stanovnici Gorskog kotara , jer promjena Zakona o brdsko-planinskim područjima i regionalnom razvoju, za Gorski kotar znači gubitak 27 milijuna kuna na godišnjoj razini .
Potpredsjednici Sabora Dragici Zgrebec predali su peticiju "Za spas Gorskog kotara" koju je potpisalo 11.000 Gorana.
Gradonačelnik Delnica Ivica Knežević kazao je da se ovim promjenama dovodi u pitanje osnovno financiranje javnih potreba u kulturi, socijali i sportu, a bit će upitni i asistenti u nastavi, te oni koji se brinu o djeci u produženom boravku. Napomenuo je da nitko u promjenama Zakona nije vodio računa koliko je teško organizirati život na velikom prostoru, kao ni specifične mikroklimatske uvjete.
- Od čega da živimo? Ali ako se smatra da možemo živjeti od proizvodnje maslinovog ulja i od ribarstva onda smo totalno u slijepoj ulici jer naš temeljni resurs su šume i vode , gdje državno poduzeće ostvaruje stotine milijuna kuna gospodareći tim resursom, a Gorani od toga nemaju ništa. Molimo da to prepoznate jer želimo raditi i stvarati te osigurati budućnost našoj djeci i unucima. Ne poduzme li se ništa mi nemamo nikakve šanse - upozorio je.
Pokretanje videa...
Zgrebec im je obećala da će zastupnici razmotriti inicijativu i maksimalno Goranima izaći u susret , u skladu s propisima Europske unije. Ponukani prosvjedom Gorana saborski zastupnici zatražili su stanku.
Tomislav Klarić (HDZ) upozorio je da Vlada olako i bez dugoročnog promišljanja donosi zakone te radi izračune o razvijenosti jedinica lokalne samouprave na potpuno krivim parametrima.
- Tako se rubne krajeve, koji su demografski najviše pogođeni, satire na način da im se uzimaju sredstva koja su do sada imali. Kamo nas to vodi? Da li uopće promišljamo o razvoju, o tome da ljudi na tom području moraju živjeti? Ako na ovaj način budemo promišljali mi u Saboru i ova Vlada, ugasit će nam se sva rubna područja. Što ćemo se svi strpati ovdje u Zagreb, u Rijeku, u Split, a ostalo nek' nam bude prazno i pusto? - upitao je.
I dok se Gorskom kotaru oduzima 27 milijuna, Klarić je podsjetio na ministra Zmajlovića koji će za ured s kupaonicom godišnje trošiti šest milijuna kuna.
Nezavisni Slavko Linić upozorio je da se zbog udara države na sredstva lokalnih jedinica ne može očekivati daljnja bitka za njihov razvoj i ulaganje.
- Najveći problem je što potpredsjednik Vlade Branko Grčić uopće ne želi razmišljati cjelovito i ne želi shvatiti što radi. Ne želi shvatiti koliku štetu nanosi gurajući sada zakone koje mora uskladiti s lokalnom zajednicom. Najgore što sam slušao i što neprekidno slušam je - "Imat ćemo kompenzacijske mjere". Profesor koji predaje što je to regionalni razvoj, govori o kompenzacijskim mjerama s obzirom na to da ukida neke zakone jer ih mora uskladiti. E to je problem. Nepripremljenost i neshvaćanje - oštar je Linić.
Potporu Goranima dao je i nezavisni Damir Kajin koji je i Istrijane s kontinentalnog dijela pozvao da se pridruže ovoj peticiji.
- Brdsko-planinsko područje nije privilegija, to je naprosto potreba. Brdsko-planinsko područje nije povlastica, to je mjera poticaja. Princip mora doslovce biti - ili ukini općinu ili daj toj općini da živi - poručio je Kajin.
Ustvrdio je da je cijeli teritorijalni ustroj Hrvatske apsurdan , ali i napominje da lokalnu samoupravu do apsurda nije doveo samo zakon već i pljačka pa i pohlepa lokalnih dužnosnika.
- U Istri imamo situaciju da se jednom dužnosniku sudi zbog nekih 550 tisuća kuna , ali ako tome pridodamo povećane iznose koji su se po osnovu plaća isplaćivali i u ostalim općinama onda je riječ o 2,5 milijuna kuna . Barem četiri načelnika nisu imala ništa kad su došli na funkcije, danas imaju imovinu koja premašuje i do pet godišnjih proračuna svojih općina. Normalno je da se čovjek pita kako. Pretvarajući javno u privatno. Vlada apsolutno griješi kada ukida status brdsko planinskog područja , ali ponekad je pohlepa i gora od Vladine zablude - izjavio je Kajin.
Boro Grubišić (HDSSB) smatra da Zakon treba preformulirati ili ga skinuti s dnevnog reda dok se ne dogovori kako će se riješiti ova problematika.