Predsjednica HNS-a Vesna Pusić poručila je danas u Šibeniku kako je njezina stranka prošla kroz razdoblje katarze i unutarnje destabilizacije
Pusić: Ne znam ništa o dugu Hrvatske prema UBS banci
Potpredsjednica Vlade RH i ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić i članica Predsjedništva HNS-a i ministrica kulture Andrea Zlatar Violić, borave ovog vikenda u Šibeniku na sastancima u cilju jačanja stranačke organizacije. Na konferenciji za novinare Pusić je na novinarski upit o stavu HNS-a prema monetizaciji Hrvatskih autocesta rekla da je stav ove stranke uvijek isti, kao prvog dana.
- Rečenica da treba razgovarati s građanima i slušati građane i dalje stoji. I ako se bavite ovim poslom kojim se mi bavimo to je prvo pravilo, koje se pokazuje i u ovom slučaju. To znači da je, ako treba, i tisuću puta potrebno iz početka razgovarati o toj temi. Ljudi su vjerojatno vrlo oprezni da ne kažem razočarani privatizacijama iz 90-ih i zato su na svaku takvu ideju koncesije ili prodaje vrlo osjetljivi. I zbog toga što ne postoji svijest da su i sada dijelovi autoceste pod upravom drugih tvrtki koje nisu u hrvatskom vlasništvu. S druge strane, što se tiče hrvatskog vlasništva, koncesiju mogu preuzeti i hrvatski mirovinski fondovi i time garantirati penzije ljudima koji danas imaju 50 godina ili su mlađi. To, međutim, nije tema koju treba zatvoriti za građane. Upravo obrnuto, treba je otvoriti, razgovarati s ljudima, pokazati kako se upravlja Istarskim ipsilonom, kako se upravlja autocestom Zagreb - Macelj i istovremeno voditi računa o koncesijskom ugovoru - rekla je Pusić.
Novinari su potpredsjednicu Vlade pitali i za komentar vijesti da je najveća švicarska banka UBS u petak na saveznom sudu u New Yorku tužila Hrvatsku zbog duga od 45 milijuna dolara glavnice i kamata za podmirivanje obveza koje je preuzela nakon raspada Jugoslavije.
- Čula sam sada, kada je objavljeno u medijima. Što se tiče financijskih odnosa bivših republika bivše Jugoslavije, danas neovisnih država, taj dio pokriven je aneksom C sporazuma o sukcesiji. Međutim, ovaj konkretan slučaj, s obzirom na to da se radi o slučaju koji je na sudu, ne bih previše komentirala. Od financijske sukcesije među bivšim republikama postoji cijeli niz neriješenih pitanja, uključujući i sredstva koja su nestala iz Narodne banke Jugoslavije za vrijeme Slobodana Miloševića i kojima nikad nije uđeno u trag. Dakle, postoji cijeli niz neriješenih pitanja financijske sukcesije između republika i vijest da bi bez rješavanja ukupnog odnosa pojedine bivše republike, a danas samostalne države, vratile nešto od tog duga u najmanju ruku treba vrlo dobro provjeriti - rekla je Pusić.
Dok nije riješena ukupna financijska sukcesija do tad nije jasno tko što duguje i kome se to duguje. Potpredsjednica Vlade ne vjeruje u tvrdnje da su sve republike osim Hrvatske podmirile dug prema spomenutoj banci.
- To je mnogo složenije pitanje. Što se nas tiče, svakako trebamo rješavati pitanja financijske sukcesije kao cjelovito pitanje, a o čemu se točno radi treba imati malo širi uvid, a ne reagirati na prvi pogled. Pitanje je financijske sukcesije jednog od aneksa općeg ugovora o sukcesiji. Međutim, koje su sve karakteristike ovog slučaja potrebno je detaljnije istražiti, što će Ministarstvo financija sasvim sigurno vrlo detaljno učiniti - rekla je Pusić.