U konzervativnim državama poput Kansasa ili Južne Karoline očekuje se pobjeda republikanskih kandidata, no Trumpova popularnost pada na nacionalnoj razini...
'Referendum o Trumpu': Hoće li Demokrati uzeti Kongres?
Amerikanci su u utorak u velikom broju izašli na izbore za Kongres koji se održavaju na polovici predsjedničkog mandata, dvije godine nakon pobjede Donalda Trumpa na izborima za Bijelu kuću, javljaju agencije.
U SAD-u ne postoji središnje izborno povjerenstvo koje vodi evidenciju birača, no čini se da je u državama New York, Teksas i Maryland, kako su za AFP potvrdili službenici na glasačkim mjestima, odziv birača velik.
Izborima na polovici mandata obično se ne odazove veliki broj građana s pravom glasa, no sada je najmanje 38 milijuna Amerikanaca glasalo unaprijed, osobno ili poštom, što je za 40 posto više nego na izborima 2014.
Moguće je da će u utorak ili srijedu odaziv birača biti manji, no u nekim odlučujućim državama, poput Teksasa, Nevade i Arizone, broj registriranih birača već je premašio sveukupan broj birača na izborima 2014.
"Trump je grozan", kazala je bivše republikanka, 83-godišnjakinja iz mjesta Laguna Beach u Kaliforniji.
"Ja sam u Chicagu glasao za republikanskog kandidata. Iznimno sam zadovoljan stanjem u gospodarstvu", kazao je novinaru 27-godišnji James Gerlock.
Glasači na ovim izborima biraju cijeli saziv Zastupničkog doma, njih 4435 u donjem domu Kongresa, trećinu Senata, 35 od 100 senatora, te također 36 od 50 guvernera.
Premda se ime Donalda Trumpa ne nalazi na glasačkim listićima, mnogi Amerikanci doživljavaju izbore kao referendum o predsjedniku. U konzervativnim državama poput Kansasa ili Južne Karoline očekuje se pobjeda republikanskih kandidata, no Trumpova popularnost pada na nacionalnoj razini.
U državama u kojima se demokrati i republikanci bore za prevlast i utrke su tijesne, Trumpovo ime moglo bi biti otegotna okolnost. Kandidati njegove stranke nastoje usredotočiti svoju kampanju na solidan gospodarski rast, a demokrati čine sve da skrenu pozornost na Trumpove kontroverzne politike o imigrantima, zdravstvu ili trgovini
Poteškoće na biralištima: 'Želite sabotirati crnce'
Američko ministarstvo unutarnjih poslova potvrdilo je u utorak da je bilo tehničkih teškoća s uređajima za glasanje na biralištima, ali da to nije omelo birače, no demokrati strahuju da se suptilno pokušava smanjiti broj crnačkih glasova, prenose agencije.
Udruženje stotinjak skupina, koje je uspostavilo telefonsku liniju za dojavu o nepravilnostima pri glasovanju, kazalo je novinarima da su problemi sa strojevima za glasanje prijavljeni u najmanje 12 država do podneva po američkom vremenu, piše Reuters.
Georgija, država na jugu SAD-a, došla je na naslovnice medija zbog problema sa strojevima za glasanje i zbog dugačkih redova.
Glasači su zbog nedovoljnog broja strojeva čekali satima u redovima.
U Sjevernoj Dakoti, autohtoni Amerikanci, također su suočeni s poteškoćama. Njihovi su predstavnici upozoravali da zbog promjena lokalnih zakona glasači trebaju imati fizičku adresu, a većina Indijanaca koji žive u rezervatima ne koriste poštanske sandučiće.