Meta napada bila su iranska skladišta projektila i dronova te obalne radarske lokacije
News
Komentari 35
Meta napada bila su iranska skladišta projektila i dronova te obalne radarske lokacije
Bahrein izvijestio o iranskom napadu dronovima u jeku eskalacije
Bahrein je u subotu objavio da je bio meta iranskog napada dronovima nekoliko sati nakon što je iranski Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) priopćio da je napao ciljeve povezane sa SAD-om u regiji.
Bahreinsko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je da je napad izveden u subotu u zoru s nekoliko dronova i osudilo ga kao "flagrantno kršenje suvereniteta kraljevine Bahrein", izvijestila je službena bahreinska novinska agencija BNA.
- Kontinuirani napadi iranskog režima u vrijeme kada se regionalni i međunarodni napori kreću prema deeskalaciji, stavljaju isključivu odgovornost za potkopavanje mirovnih napora na Teheran - priopćilo je ministarstvo.
Ministarstvo nije preciziralo metu prijavljenog napada niti potencijalnu štetu.
Bahrein, u kojem se nalazi baza Pete flote američke ratne mornarice, tijekom sukoba na Bliskom istoku više je puta bio izložen napadima koje je Iran pokretao na zaljevske države u kojima se nalaze američki vojni objekti. Američka vojska izjavila je u petak da je izvela napade na ciljeve u Iranu kao odgovor na napad dronom na komercijalni brod u Hormuškom tjesnacu za koji je Washington okrivio Teheran.
Kao odgovor na američke napade, IRGC je izjavio da je njihova mornarica napala američke ciljeve u regiji, izvijestile su iranske novinske agencije Tasnim i IRNA.
Američki predsjednik Donald Trump ranije je optužio Iran za pokretanje najmanje četiri napada dronovima na brodove u važnom tjesnacu, nazvavši to "glupim kršenjem" sporazuma o prekidu vatre između dviju zemalja.
Najnovije razmjene vatre predstavljaju prve međusobne vojne udare otkako su SAD i Iran ranije ovog mjeseca postigli okvirni sporazum usmjeren na okončanje neprijateljstava i ponovno otvaranje Hormuškog tjesnaca.
Iran osudio 'flagrantno kršenje' sporazuma nakon američkih napada
Iran je u subotu izjavio da američki napadi koji su se dogodili dan ranije na teritorij te zemlje predstavljaju "flagrantno kršenje" memoranduma o razumijevanju, sklopljenog sa Sjedinjenim Državama s ciljem okončanja rata na Bliskom istoku.
Iran "oštro osuđuje zračne napade koje je američka teroristička vojska izvela u petak 26. srpnja navečer na nekoliko lokacija smještenih na južnoj obali Irana", priopćilo je iransko ministarstvo vanjskih poslova.
Ovi napadi "predstavljaju flagrantno kršenje stavka 4. članka 2. Povelje Ujedinjenih naroda i flagrantno kršenje stavka 1. memoranduma o razumijevanju" sklopljenog sredinom lipnja sa Sjedinjenim Državama, dodaje se u priopćenju.
Iranski državni mediji povukli su navodnu izjavu Revolucionarne garde (IRGC) o američkom napadu, koja je ranije bila objavljena.
Iz Teherana zasad nema službenog očitovanja. Dopisnik Al Jazeere iz Teherana Resul Serdar javlja da se ni Revolucionarna garda ni drugi iranski dužnosnici još nisu službeno oglasili.
U međuvremenu je uklonjena i prvotna objava o navodnoj izjavi IRGC-a.
Potpredsjednik Sjedinjenih Država JD Vance uputio je oštro upozorenje Iranu, poručivši da će Washington odgovoriti na svaki novi napad.
- Iran je potpisao sporazum o prekidu vatre, a mi smo ga poštovali. Ako imaju primjedbi na provedbu Memoranduma o razumijevanju (MOU), mogu se javiti. Ali na nasilje će se uzvratiti nasiljem - poručio je Vance.
Izrael i Libanon potpisali su u Washingtonu okvirni sporazum uz posredovanje Sjedinjenih Država, nakon višednevnih razgovora o okončanju borbi između Izraela i militanata Hezbolaha koje podržava Iran.
Trilateralni dokument u State Departmentu potpisali su libanonska veleposlanica Nada Moawad, izraelski veleposlanik Yechiel Leiter i predstavnici SAD-a.
Zadovoljni smo da možemo objaviti okvirni sporazum između Libanona i Izraela, uz posredništvo i potporu SAD-a - rekao je američki državni tajnik Marco Rubio uoči potpisivanja. Dodao je da sporazum predstavlja "okvir za trajni mir i sigurnost".
Dužnosnici zasad nisu objavili detalje sporazuma.
Moawad je rekla da je potpisani trilateralni okvir "prvi korak na putu prema obnovi libanonskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, osiguranju trajnog i konačnog prekida neprijateljstava, omogućavanju našem narodu da se vrati u svoju zemlju i omogućavanju svim Libanoncima da žive u miru, sigurnosti i prosperitetu".
Razgovori u Washingtonu uključivali su i prijedlog prema kojem bi izraelske snage dio teritorija koji su zauzele u južnom Libanonu predale libanonskoj vojsci.