Obavijesti

News

Komentari 427

Blinken u UN-u otkrio: Ovako bi Rusija mogla napasti Ukrajinu

Blinken u UN-u otkrio: Ovako bi Rusija mogla napasti Ukrajinu

Opisao je scenarij koji američka obavještajna služba smatra vjerojatnim, s "raketiranjem i bombardiranjem" Ukrajine, "hakerskim napadima" na "glavne ukrajinske ustanove", a zatim s invazijom "tenkova i vojnika na glavne ciljeve"

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Live
Sortiranje događaja
23.00

Rusija i Ukrajina se u UN-u međusobno optužuju za nepoštovanje ugovora iz Minska

Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Veršinjin u četvrtak je optužio Ukrajinu u UN-ovu Vijeću sigurnosti da ne primjenjuje ugovor iz Minska potpisan 2015., na što mu je ukrajinski veleposlanik pri UN-u uzvratio istom mjerom.

"Ne dajte se zavarati" tim "nepotrebnim nagađanjima", rekao je Sergej Veršinjin u vezi s izjavama u kojima Zapad upozorava Rusiju da ne napadne Ukrajinu.

Glavninu svog istupa posvetio je ugovoru iz Minska koji je trebao uspostaviti mir na separatističkom istoku Ukrajine.

Rusija ne sudjeluje u sukobu ukrajinske vlade i separatista na istoku, istaknuo je ruski ministar, čitajući točke ugovora.

"Nema drugog rješenja doli primjenjivati dokument", rekao je, izrazivši žaljenje zbog toga što ukrajinske vlasti nisu uspostavile dijalog sa separatistima, kao što se predviđa u dokumentu.

Ruski dužnosnik je odmjerenim tonom govorio o "strahotama" počinjenim na istoku Ukrajine, ali nije upotrijebio izraze ratni zločin i genocid, koje je Moskva nedavno spomenula.

Ukrajinski veleposlanik u UN-u Sergij Kislicija odgovorio je na kraju sjednice da je Rusija ta koja ne primjenjuje ugovor iz Minska.

"Rusko priznanje neovisnosti Donbasa" na istoku Ukrajine, što predlože Duma, "znači njegovo povlačenje iz ugovora iz Minska", upozorio je Kislicija, izrazivši žaljenje zbog toga što Moskva i dalje odbija sastanak na vrhu s ukrajinskim predsjednikom radi smirivanja krize.

Ukrajina "traži dokaze" o ruskom vojnom povlačenju u blizini svoje granice, istaknuo je još, osudivši ruske "lažne optužbe" o "genocidu" počinjenom na istoku zemlje.

Rusija i Ukrajina se godinama međusobno optužuju za nepoštovanje ugovora iz Minska koji je potpisan uz posredovanje Francuske i Njemačke, a sada je u zastoju.

U zajedničkoj izjavi na kraju sjednice Vijeća, Francuska, Njemačka, Irska, Estonija, Albanija, Norveška i EU zatražili su "punu primjenu" ugovora iz Minska, "počevši bezuvjetnim poštovanjem primirja".

Te su zemlje još jednom upozorile Rusiju na "teške posljedice" eventualne invazije na Ukrajinu.

Godišnje zasjedanje Vijeća sigurnosti, pod ruskim predsjedanjem, bilo je odavno planirano. Sjedinjene Države i Velika Britanija odlučile su u zadnji čas da će sudjelovati na razini ministara, zbog sadašnje krize između Zapada i Rusije u vezi s Ukrajinom.

21:46

Zapalila se kuća u Ukrajini, pogodili su je granatom

U okrugu Luhansk zapalila se kuća nakon što ju je pogodila granata, javlja ukrajinski HB. 

21:37

Američka potpredsjednica stigla u Njemačku na sigurnosnu konferenciju: Sastat će se s ukrajinskim predsjednikom

Potpredsjednica Kamala Harris stigla je u München kako bi prisustvovala Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji. Ovaj put je možda najvažniji u njenom cijelom mandatu.

Konferencija se održava u trenutku kada Rusija skuplja snage na ukrajinskoj granici, a Bidenova administracija je preuzela središnju ulogu u okupljanju zapadnih nacija i drugih saveznika.

Visoki dužnosnici administracije rekli su u srijedu da će se Harris sastati s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim ovog vikenda dok je na konferenciji, što je njezin prvi sastanak s ukrajinskim čelnikom.

21:34

Johnson: Situacija u Ukrajini je sumorna, Zapad je ujedinjen

Britanski premijer Boris Johnson napisao je na Twitteru da je sitacija u Ukrajini prilično sumorna. 

Dodao je da je Zapad ujedinjen i da su jedina opcija pregovori. 

21:17

Nove satelitske snimke: Uklonjen je ruski most preko rijeke u blizini ukrajinske granice

Prema novim satelitskim snimkama pontonski most izgrađen preko ključne rijeke u Bjelorusiji šest kilometara od ukrajinske granice je uklonjen.

Zapadni obavještajni i vojni dužnosnici pomno su pratili izgradnju mosta kao dio infrastrukturne podrške koju Rusija postavlja prije moguće invazije, izjavila su za CNN tri izvora upoznata s tim pitanjem.

Satelitske slike Maxara i Planet Labsa pokazuju da je most nastao gotovo preko noći u utorak, ali je već u četvrtak nestao. Moguće je da je most korišten kao dio onoga za što Rusija tvrdi da su samo vježbe unutar Bjelorusije, njezinog najbližeg međunarodnog saveznika u sukobu na granici s Ukrajinom.

Također je moguće da su tamo raspoređene ruske ili bjeloruske snage za koje zapadni dužnosnici procjenjuju da bi se mogle upotrijebiti za invaziju na Ukrajinu sa sjevera. Vjeruju da je most služio za premještanje oružja i da im više nije bio potreban.

Prema procjenama zapadnih obavještajnih službi, ruski predsjednik Vladimir Putin je u poziciji da pokrene invaziju na Ukrajinu u bilo kojem trenutku, iako SAD još uvijek ne vjeruju da je donio odluku.

Komentari 427