Velik uspjeh u Mariboru doživio je Saša Arsenovič koji je s 58 posto dobivenih glasova pobijedio nekadašnjeg gradonačelnika Franca Kanglera. Arsenovič, koji u Mariboru ima više lokala, novo je lice u politici
Slovenci su u drugom krugu izabrali načelnike u 56 općina
Slovenci su u nedjelju glasovali na izborima za načelnike 56 općina, a najveće zanimanje vladalo je za rezultat u većim gradovima, odnosno gradskim općinama koje svoje prve ljude nisu dobile u prvom krugu prije dva tjedna.
Velik uspjeh u Mariboru doživio je Saša Arsenovič koji je s 58 posto dobivenih glasova pobijedio nekadašnjeg gradonačelnika Franca Kanglera. Arsenovič, koji u Mariboru ima više lokala, novo je lice u politici.
Arsenovič se kandidirao uz potporu Stranke modernog centra (SMC) i nakon objave rezultata najavio je da će raditi na projektima i kao "poslovođa" drugog najvećeg slovenskog grada.
Kangler je priznao poraz, rekavši da će sa svojom listom kandidirati i na europskim izborima iduće godine.
U Kranju je sa 69 posto osvojenih glasova gradonačelnik postao bivši direktor "Triglav osiguranja" Matjaž Rakovec.
U Kopru se do samog kraja vodila neizvjesna bitka između aktualnog gradonačelnika Borisa Popoviča i njegova izazivača Aleša Bržana, bližeg strankama ljevice, s time da je Bržan vodio s nekoliko stotina glasova prednosti.
U Ptuju je sa 66 posto glasova gradonačelnica postala Nuška Gajšek iz stranke Socijalnih demokrata (SD) koja je uvjerljivo porazila dosadašnjeg načelnika Štefana Čelana.
Proglašenju rezultata u Ptuju prisustvovao je čelnik te stranke, predsjednik slovenskog parlamenta Dejan Židan. On je pohvalio uspjeh stranke na ovogodišnjim lokalnim izborima i to što je Gajšek jedina načelnica u gradskim općinama u Sloveniji.
Među zanimljivostima lokalnih izbora u Sloveniji jest da u općini Kamnik mjesto načelnika nije uspio osvojiti kandidat blizak starom načelniku i sadašnjem premijeru Marjanu Šarcu, a u maloj općini Radenci s 53 posto glasova načelnik je postao publicist Roman Leljak, poznat i u Hrvatskoj po svojim knjigama o djelovanju jugoslavsnke udbe, Hudoj jami i drugim temama iz povijesti.
Izlazak u drugom krugu izbora, prema neslužbenim rezultatima bio je nešto manji nego u prvom krugu i glasovalo je manje od 50 posto registriranih birača.